Yaz Lekeleri Vücuttan Nasıl Çıkar?

Sağlık Haberleri - Sağlıkla İlgili Haberler 20 Eylül 2017
1.952 görüntüleme

Yaz İzi Kalmasın

Yazın iyi tarafları olduğu gibi maalesef kötü tarafları da var. Mesela ciltte bıraktığı lekeler. Eskiden onlarla savaşmak için kışı beklerdik. Şimdi yeni nesil bakımlar güneş batmadan da kolları sıvama imkanı tanıyor.

Leke, cilt , yaş, ırk gözetmiyor ve yeni çağın en büyük cilt problemlerinden biri olarak gösteriliyor. Neredeyse hepimizin bir lekesi var. Araştırmalar dünyada yaklaşık 4 milyar kişide leke sorunu olduğunu söylüyor.

yaz lekeleri, yaz lekeleri nasıl geçer, ciltte leke oluşumu, lekeler nasıl geçer

“Bize en çok Anti-Aging için geliniyor. İkinci sırayı ise lekelerle ilgili şikayetler alıyor.” diyor, dermatolog Ayşe Özboya. Leke oluşumunun en büyük sorumlusu güneş. Hormonlar, kullanılan ilaçlar, yaşam şeklimiz ve elbette yaşlanmanın doğal süreci de lekeye sebep oluyor. Kimyasal peeling’den ağdaya, hafif bir kızarıklıktan basit bir sivilceye kadar ciltte oluşan her türlü iritasyon ve travma leke oluşturabiliyor. Havuzdan çıktıktan sonra, birçoğumuz yüzümüzü kurulmadan güneş altına yatıyoruz. Su damlası mercek görevi görerek güneş ışınını zaten çekiyor. Buna ek olarak havuz suyundaki kimyasallar güneşle etkileşime girerek yeni leke oluşumunu tetikleyebiliyor. Aynı şekilde, ferahlamak için sıktığımız termal su spreyleri de güneş altında tehlikeye dönüşebiliyor. Anlayacağınız, yeni lekeler istemiyorsak güneş altında cildimizi korumak ilk şart. Anadolu Sağlık Merkezi’nden dermatolog Figen Akın, son yıllarda cilt lekelerinin çoğalmasında beslenmenin de payı olduğu görüşünde: “Farkında olmadan tükettiğimiz hormonlu besinler cildin direncini kırabiliyor. Ayrıca vücut mekanizmasını yavaşlatan stres faktörü de güneş görür görmez lekelenmemizin önemli bir sebebi olabilir.”

Lekeli Cilt yaşlanmış sayılıyor

Eşit olmayan cilt rengi ve lekeler bugün erken cilt yaşlanmasının önemli belirtilerinden biri olarak kabul ediliyor. Yani lekeli cilt, bir anlamda yaşlanmış cilt anlamına geliyor. Dünyaca ünlü dermatolog David Orentreich’in de altını çizdiği gibi, eşit bir ten rengi kesinlikle daha genç görünmeyi sağlıyor. Lekesiz cilt yalnızca bugün değil, eskiden de güzellik kriteri olarak algılanmış. Çinliler, Tang hanedanı zamanında inci tozu sürerek tenlerini beyazlatırken, Viktorya çağında bu iş için arsenik kullanılmış. 1900’lerin başında lekelerle savaşta hidrojen peroksit ana maddeyken, 90’larda bilinen en kuvvetli leke karşıtı içerik olarak hidrokinon keşfedilmiş. Hidrokinon hala pek çok leke ürününün bileşiminde yer alıyor.

Dermatologların altın oran dedikleri yüzde 4’lük oran leke tedavisinde etkili sonuçlar veriyor. Akın, hidrokinonun bir çözüm olduğundan ama yan etkilerinin çokluğundan şikayetçi “Ciltte kızarma, pullanma yaratıyor. Yazın ve 6 aydan fazla kullanılması yasak. Ayrıca güneşe karşı hassasiyeti arttırıyor.” Dermalogica Eğitim Müdürü Melike Yumlu da hidrokinonun beyazlatıcı özelliği olduğunu ve ciltte kahverengi lekeleri açarken, beyaz lekeler bırakabileceğini söylüyor. Kozmetik sektörü cilt sağlığını daha az tehdit eden içerikler bulmak için kolları sıvadı. Ancak şu da bir gerçek ki, uygun cilde doğru şekilde kullanılmazsa en basit ürün bile leke yapma riski taşır. Bu yüzden tüm uzmanlar aynı konuda uzlaşıyor: Ne kullanırsanız kullanın yeni leke oluşumunu engellemenin en garantili ve en etkili yolu mineral bazlı güneş korumadır.

Acı ama Gerçek

Lekeler de tıpkı selülit gibi kadınları daha çok seviyor. Çünkü östrojen hormonuyla bağlantılı. Doğum kontrol hapı alıyorsanız daha fazla risk taşıyorsunuz. “Hamileler ekstra dikkatli olmalı. Hormonlarınızın değişime uğradığı herhangi bir dönemde, melazma denilen maske görünümlü lekelerin oluşması çok kolaydır. İşin kötüsü tedavisi de çok kolay değildir.” diyor, dermatolog Figen Akın. Lekelerin tedavisi türüne göre değişiyor. Hormonlara bağlı oluşanlara melazma, güneş kaynaklı lekelere ise solar lentigo deniyor. Solar lentigo için bilinen en kuvvetli tedavi sadece kış aylarında uygulanabilen lazer. Soğukla tahribat olarak bilenen kriyopterapi de bir diğer seçenek. Eksi 96 derecedeki sıvı nitrojen oksit uygulaması, lekelerin donup kabuklanarak düşmesine dayanıyor. Lekenin derinliği de tedavide önemli bir unsur. “Epidermal lekelenme yüzeyseldir. Mikrodermabrazyondan kimyasal peeling’e, hatta IPL lazere kadar farklı şekillerde tedavi edilebilir. Ancak dermal lekelenme, derinin alt tabakasına inmiştir ve tedavisi neredeyse imkansızdır, ancak hafifletebilir” diyor, Akın.

Eski Lekeler, Yeni Umutlar

Dünden bugüne leke tedavisi konusunda çok yol alındı. Dermalogica’dan Melike Yumlu, yeni nesil leke bakımlarının tek bir içerikle yapılmadığını söylüyor: “Tedavi yapacak miktarda bir içeriği tek bir üründe bulundurmak imkansız. O yüzden temizlik ürününden nemlendirici altına uygulanan seruma kadar, bir sistem şeklinde o dozajı cilde veriyoruz..” Son yıllarda yapılan çalışmalar ve bulunan yeni içerikler sayesinde leke tedavisi yaz ayları da dahil olmak üzere tüm yıl uygulanabiliyor. Bu önemli bir gelişme, çünkü artık lekeleri en belirgin oldukları dönemde engelleyebiliyoruz: “Yaz aylarında yapılan bakımlar, lekelerin derinleşmesini yüksek oranda önlüyor” diyor Yumlu. Dermoterapi bunlardan biri. Roller denen mikro iğneli aletin, cilt üzerinde açtığı mikroskobik delikler leke bakımlarının daha derinlere ulaşmasına yardımcı oluyor.

Yaz aylarında uygulanmasında sakınca olmayan bir diğer tedavi de PRP (Platelet Rich Plazma). Bu tedavide kendi kanınızdaki trombositlerin onarıcı gücü yeni lekelerin oluşmaması için cildi kuvvetlendiriyor. Lekeler, ciltteki fazla melanin oluşumuna bağlı olarak ortaya çıkıyor. Cilde sürülen yeni nesil leke ürünleri de tamamen bu durumu kontrol altına almaya yönelik çalışıyor. Hedef melaninin oluşum hızını dengelemek ve fazlalığı baskılamak. Ama kesinlikle durdurmak değil. “Zaten melanin cildi kansere karşı koruyan bir nimettir, tamamen durdurmak gibi bir durum söz konusu olamaz.” diyor Özboya.

Peptidler de leke tedavisinin yeni umutlarından biri. Markalara patentli pek çok peptid, melanin oluşum hızı üzerinde etkili. Aynı şekilde kojik asit ve laktik asit de öyle. Şimdiye kadar laktik asitin hücre oluşumunu yenilediğini biliyorduk. Oysa belli bir oranda kullanıldığında melanini baskıladığı da ortaya çıktı. Uzmanlar, meyan kökü ekstratları, kuru üzüm özleri gibi leke açıcı özelliği olan bitkisel bazlı ürünlerin güneş altında kullanılmasında bir sakınca olmadığını söylüyor. Antioksidanlar da sadece cildi korumaya değil, aynı zamanda ciltteki renk eşitsizliklerini gidermeye de yardımcı oluyorlar. Bu yüzden güneşe çıkmadan önce hem cildin korunmasını desteklemek hem de var olan lekelerin derinleşmesini önlemek için kullanabilirsiniz. “Mesela koruyucu kreminiz altına yüzde 10’luk saf C vitamini serumu kullanmak leke oluşumuna karşı güçlü bir kalkan oluşturacaktır.” diyor dermatolog Betül Şengör.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Vücut Niye Kötü Koku Salgılar?

Vücut Niye Kötü Koku Salgılar?

29 Ekim 2018
260 görüntüleme
Astım İçin Hangi Doktora Gidilir?

Astım İçin Hangi Doktora Gidilir?

6 Eylül 2018
335 görüntüleme
Topuk Dikenine ve Ağrısına Hangi Doktor Bakar?

Topuk Dikenine ve Ağrısına Hangi Doktor Bakar?

15 Mayıs 2018
1.838 görüntüleme
Ayak Mantarı Nasıl Geçer? Tedavisi

Ayak Mantarı Nasıl Geçer? Tedavisi

31 Mart 2018
1.097 görüntüleme
Koyun Plasentası, Kuş Pisliği ve Yılan Zehri

Koyun Plasentası, Kuş Pisliği ve Yılan Zehri

18 Eylül 2017
1.839 görüntüleme
Ses Telleri Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ses Telleri Tedavisi Nasıl Yapılır?

16 Eylül 2017
2.219 görüntüleme
En iyi Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

En iyi Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

15 Eylül 2017
1.478 görüntüleme
Makyaj Çantası Önerileri ve Düzeltme

Makyaj Çantası Önerileri ve Düzeltme

13 Eylül 2017
1.323 görüntüleme
Varis Hastalığı Nasıl Geçer?

Varis Hastalığı Nasıl Geçer?

12 Eylül 2017
1.387 görüntüleme
Şekerin Vücuda Zararları – Aman Dikkat

Şekerin Vücuda Zararları – Aman Dikkat

11 Eylül 2017
1.253 görüntüleme
Dut Neye İyi Gelir?

Dut Neye İyi Gelir?

1 Eylül 2017
1.078 görüntüleme
Argan Yağı Faydaları Nelerdir?

Argan Yağı Faydaları Nelerdir?

28 Ağustos 2017
755 görüntüleme
Bahar’da Cilt Koruma Önerileri

Bahar’da Cilt Koruma Önerileri

11 Haziran 2017
750 görüntüleme
Üç Günlük Diyet Önerisi

Üç Günlük Diyet Önerisi

20 Şubat 2017
1.015 görüntüleme
Saç Bakım Maskesi Nasıl Yapılır?

Saç Bakım Maskesi Nasıl Yapılır?

19 Şubat 2017
791 görüntüleme
Kaş Şekillendirme Yolları

Kaş Şekillendirme Yolları

5 Şubat 2017
1.291 görüntüleme
Bunlar da var!
Pdf Birleştirme Nasıl Yapılır?

Pdf Birleştirme Nasıl Yapılır?

8 Temmuz 2016
1.411 görüntüleme
Göğüs estetiği ameliyatları

Göğüs estetiği ameliyatları

10 Mayıs 2016
967 görüntüleme
Filoloji nedir?

Filoloji nedir?

16 Ekim 2015
1.229 görüntüleme
İstanbul özel Zanussi Buzdolabı Servis Merkezi

İstanbul özel Zanussi Buzdolabı Servis Merkezi

1 Kasım 2016
843 görüntüleme
04 Nerenin Plaka kodu

04 Nerenin Plaka kodu

22 Ağustos 2015
2.275 görüntüleme
Keçi Boynuzu çayının faydaları

Keçi Boynuzu çayının faydaları

21 Ağustos 2015
1.852 görüntüleme
Nane’nin faydaları

Nane’nin faydaları

25 Ağustos 2014
1.741 görüntüleme
Balgam Sökücü Şurup Tarifi Nasıl Yapılır?

Balgam Sökücü Şurup Tarifi Nasıl Yapılır?

1 Mart 2016
1.844 görüntüleme
Basmacılık nedir?

Basmacılık nedir?

19 Haziran 2014
938 görüntüleme
Toshiba Canvio AeroMobile incelemesi

Toshiba Canvio AeroMobile incelemesi

24 Eylül 2014
933 görüntüleme