Ses Telleri Tedavisi Nasıl Yapılır?

Sağlık Haberleri - Sağlıkla İlgili Haberler 16 Eylül 2017
3.608 görüntüleme

ses telleri nasıl tedavi edilir, ses telleri tedavisi, ses teli tedavi

Çatallaşan, kısılan sesin tek sorumlusu soğuk algınlığı değil. Stresten kişilik sorunlarına, sigaradan kafein tüketimine kadar günümüze pek çok alışkanlık, detay ve davranış, ses tellerini vuruyor. Yıpranan her yerimiz için bir şey yapmak mümkün. Peki ya ses telleriniz için?

Sesimiz kimliğimiz. Bunu herkesin farklı bir ses tonu olduğu için söylemiyoruz. Sesimiz duygu durumumuzdan tutun da, nasıl nefes aldığımıza kadar bize ait birçok kişisel bilgiyi barındırıyor. Ses tellerinin de özel bir bakımı hak ettiğini şimdiye kadar düşünmemiştik. Ses sorunları vardı ama sanki eskiden sadece şarkıcı ve oyunculara aitti. Şimdi işler değişti. Yoğun metropol yaşamına bağlı olarak sigara, alkol, stres, yorgunluk, hastalıklar, travmalar, çevre kirliliği arttı, ses teli sorunları hepimizi tehdit eden kronik bir rahatsızlığa dönüştü. İhtiyaçlar çözümleri de beraberinde getiriyor.

Amerika’da bir kaç senedir ses tellerini tedavi için uygulanan yöntemler, kısa süre önce Avrupa’da da kullanılmaya başlandı. Özellikle seslerini olur olmadık vurgularla yükselten, normal sohbetlerinin ses tonları yüzünden tartışma gibi yorumlandığı Akdenizliler, bu tedavilere ihtiyaç duyuyorlar. Türkiye’de de bu konuda yapılan bazı uygulamalar ve doğru bilinen yanlışlar var.

Ses Telleri neye benzer?

KBB Hastalıkları Uzmanı Op.Dr. Atilla Şengör’ün ofisini ziyaret edene kadar, ses tellerinin neye benzediği hakkında bir fikrimiz yoktu. Adı üzerinde, tele benzeyen bir şey hayal ederken, ses teli dediğimiz şeyin iki kalın kastan ibaret olduğunu öğrendik. Nefes alırken açılarak V şeklini alan bu kaslar, konuşurken sıkı şekilde kapanıyor. Eğer kapanma sırasında boşluk kalırsa, yani herhangi bir nedenle kapanma sorunu yaşarsa sesimiz kısılıyor, çatallaşıyor. Sağlıklı ses telinin tek işareti bu değil. “Ses tellerinin üzerinde bulunan kaygan jel doku, gırtlak hareketlerinin sağlıklı olmasını sağlar. “Bu dokunun kurumaması çok önemlidir.” diyor Şengör. Sigara içenlerin sesinin kısılmasının sebebi de bu. Çünkü sigaradaki katran bu bölgeyi zaman içerisinde kurutuyor. Aynı şekilde ağızdan nefes almak da jel dokunun kurumasının nedeni. Şengör, son yıllarda modern insanın maruz kaldığı alerji problemlerine dikkat çekiyor.

“Burnumuz, geniz, boğaz, kulak yollarındaki tüm problemlerin başlangıç noktasıdır. Günde 20 bin litre havayı içeri sokar, burun çalışmazsa problemler başlar. Alerjilerin artmasıyla burun tıkanıyor, ağızdan nefes almayı tetikliyor. Dolayısıyla ses telleri olumsuz etkileniyor.” Alkol ve fazla kafein sıvı kaybına yol açıyor, yeterli su tüketmemek ve baharatlı beslenmek de jel dokusunun kurumasında etken.

Ses Kısılmasının Nedenleri

Ses telleri nefes ve yemek borularına çok yakın. Bu yüzden reflünüz varsa ses kısıklığı yaşamanız olası. Mide asidinin tellere nasıl zarar vereceğini bir düşünsenize? Ses tellerimizi korumak için, akciğer mi yoksa diyafram nefesimizi mi alıyoruz, bu bile önemli. “Akciğer nefesi hızla alınır, çabuk tüketilir, kalbe baskı yapar. Şarkı söylerken ya da bağırırken nefesi doğru kullanamadığımız için ses tellerini zorlarız. Diyafram nefesi ise farklıdır. Nefesi iyi kullanmaya olanak tanır” diyor, Amerikan Hastanesi’nden Dil ve Konuşma bozuklukları uzmanı Seda Atilla Şahin. En değerli iletişim aracımızı yanlış kullanmak, çağın önemli bir sorunu. Stresle yaşayan modern insanın sesini bilinçsizce yükseltmemesi gibi bir durum düşünülemez.

Şahin, “Sık sık yüksek sesle, arka fonu bastırmaya çalışarak konuşmak, çığlık atmak, sık sık geniz temizlemek vokal suistimaldir” diyor ve bunun sonucunda ses tellerinin birbirine hızla çarparak zaman içerisinde birçok insanın problemi olan lezyon ve nodüllerin oluştuğuna dikkat çekiyor. Nodüller genelde simetrik olarak iki ses telinde de bulunuyor. Ses tellerinin sağlıkla kapanmasını engelledikleri için seste kısılma ve tınısında değişim yaratıyorlar. Şengör, nodüllerin günümüz insanının problemi olduğunu söylüyor. Hatta yaşı küçük nodüllü hastaları bile varmış: “Aileleri stres terapisine götürüyor çocukları. Deşarj olmak için bağırıyorlar. Sonuç, ameliyatlık nodülleri olan çocuklar.” Sesini çok kullanan kişiler için de tehlike var. Zaman içinde ses telleri şişiyor ve oluşan ödem sonucu ses çıkmıyor. Şengör: şarkıcı, öğretmen, politikacı gibi sesini çok kullandığı için problem yaşayan hasta grubuna bir yenisinin eklendiğini söylüyor: Çağrı merkezi çalışanları. Kişilik yapısına bağlı ses kısılmaları bile mevcut. Mesela gergin kişilerin ses tellerinde buna bağlı kasılma oluyor. Sağlıklı kapanmayan ses çatallaşıyor.

Ses teli de gençleşir

Elbette her organ gibi ses telleri de yaşlanıyor. Bir çok insan doğal yaşlanmayla birlikte bir miktar ses kısıklığı da yaşıyor. Ancak, Yrd.Doç. Dr. İsmail Koçak, ses telini gençleştirmek için değil, sesi daha iyi bir hale getirmek için değil, sesi daha iyi bir hale getirmek için tedavi amaçlı çalıştıklarını söylüyor: “Botox, hyalüronik asit, dolgu, karından alınan kişi kendi yapı ile yapılan uygulamalar gibi, yüzümüzde anti-aging amaçlı kullanılan maddeler, ses tellerine de uygulanıyor. Ancak bu içeriklerin sesi gençleştirdiğini düşünmek çok yanlış. Bu yöntemler, ses telleri ortada birleşmeyen, ses teli zayıflığı yaşan kişiler için düşünülebilir. Ya da ses tellerinde kas gerilmesi yaşayan hastalarda Botox deformasyonları tedavi amaçlı kullanılır.” Koçak, bu tedavilerin geçici olduğunu da özellikle vurguluyor. Belirlenen hedefe göre bu ameliyatlardan biri ya da birkaçı seçiliyor. Konuşmamız sırasında merak ediyorum, kasları felç eden Botox, gırtlak ve nefes borusunun çok yakınına uygulamak tehlikeli değil mi? Koçak, kullanılan miktarın çok düşük olduğunu söylüyor. Botox’un uygulandığı yerin solunum yoluyla ilgisi olmadığını özellikle belirtiyor.

Ses tellerini korumak elimizde

Ses tellerimizin uğradığı deformasyonda modern hayatın payı olduğunu söylemiştik. Eğer sesinizde aniden ortaya çıkan bir çatallaşma ya da kısılma varsa, öncelikle sesinizi bir süre kullanmayarak dinlendirin. Bol su tüketin, sigara içilen ortamlardan uzak durun. Çünkü pasif içicilik bile ses tellerinde hasara yol açıyor. Yurt dışında ses tellerine detoks uygulaması çok revaçta. Özellikle sigara ve çevre kirliliğine bağlı kalıntılar, sülfat içeren termal suların buharlarıyla tedavi ediliyor. Sesi doğru kullanmak için, oyuncuların yaptığı nefes kontrolüne dayalı ses egzersizlerinden yararlanılabilir. Ancak ses tellerinizle ilgili sorun iki haftadan uzun sürerse kulak burun boğaz uzmanına gitmenizde fayda var.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Vücut Niye Kötü Koku Salgılar?

Vücut Niye Kötü Koku Salgılar?

29 Ekim 2018
1.025 görüntüleme
Astım İçin Hangi Doktora Gidilir?

Astım İçin Hangi Doktora Gidilir?

6 Eylül 2018
900 görüntüleme
Topuk Dikenine ve Ağrısına Hangi Doktor Bakar?

Topuk Dikenine ve Ağrısına Hangi Doktor Bakar?

15 Mayıs 2018
3.327 görüntüleme
Ayak Mantarı Nasıl Geçer? Tedavisi

Ayak Mantarı Nasıl Geçer? Tedavisi

31 Mart 2018
1.636 görüntüleme
Yaz Lekeleri Vücuttan Nasıl Çıkar?

Yaz Lekeleri Vücuttan Nasıl Çıkar?

20 Eylül 2017
2.603 görüntüleme
Koyun Plasentası, Kuş Pisliği ve Yılan Zehri

Koyun Plasentası, Kuş Pisliği ve Yılan Zehri

18 Eylül 2017
2.403 görüntüleme
En iyi Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

En iyi Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

15 Eylül 2017
2.029 görüntüleme
Makyaj Çantası Önerileri ve Düzeltme

Makyaj Çantası Önerileri ve Düzeltme

13 Eylül 2017
1.900 görüntüleme
Varis Hastalığı Nasıl Geçer?

Varis Hastalığı Nasıl Geçer?

12 Eylül 2017
1.943 görüntüleme
Şekerin Vücuda Zararları – Aman Dikkat

Şekerin Vücuda Zararları – Aman Dikkat

11 Eylül 2017
1.880 görüntüleme
Dut Neye İyi Gelir?

Dut Neye İyi Gelir?

1 Eylül 2017
1.682 görüntüleme
Argan Yağı Faydaları Nelerdir?

Argan Yağı Faydaları Nelerdir?

28 Ağustos 2017
1.264 görüntüleme
Bahar’da Cilt Koruma Önerileri

Bahar’da Cilt Koruma Önerileri

11 Haziran 2017
1.505 görüntüleme
Üç Günlük Diyet Önerisi

Üç Günlük Diyet Önerisi

20 Şubat 2017
1.497 görüntüleme
Saç Bakım Maskesi Nasıl Yapılır?

Saç Bakım Maskesi Nasıl Yapılır?

19 Şubat 2017
1.209 görüntüleme
Kaş Şekillendirme Yolları

Kaş Şekillendirme Yolları

5 Şubat 2017
1.908 görüntüleme
Bunlar da var!
Kazeinleşme nedir?

Kazeinleşme nedir?

27 Ekim 2015
1.440 görüntüleme
Nane’nin faydaları

Nane’nin faydaları

25 Ağustos 2014
2.223 görüntüleme
50 Nerenin plaka kodu

50 Nerenin plaka kodu

21 Eylül 2015
2.132 görüntüleme
Sonos Play:1 incelemesi

Sonos Play:1 incelemesi

5 Aralık 2014
1.407 görüntüleme
Google Arama Geçmişi Nasıl Silinir ve Kapatılır?

Google Arama Geçmişi Nasıl Silinir ve Kapatılır?

10 Şubat 2016
1.787 görüntüleme
CryptoLocker virüsü nasıl temizlenir?

CryptoLocker virüsü nasıl temizlenir?

4 Şubat 2016
2.802 görüntüleme
38 Nerenin Plaka kodu

38 Nerenin Plaka kodu

17 Eylül 2015
4.009 görüntüleme
Kuru Erik, Kuru Eriğin Faydaları Nelerdir?

Kuru Erik, Kuru Eriğin Faydaları Nelerdir?

8 Ocak 2017
2.287 görüntüleme
Bayılacağınız Ev ve Oda Tasarımları

Bayılacağınız Ev ve Oda Tasarımları

29 Ekim 2016
6.095 görüntüleme
Dünyanın 10 Doğal Harikası

Dünyanın 10 Doğal Harikası

2 Ocak 2016
3.903 görüntüleme