Şekerin Vücuda Zararları – Aman Dikkat

Sağlık Haberleri - Sağlıkla İlgili Haberler 11 Eylül 2017
1.883 görüntüleme

Şekere hayır demek mümkün değil. Bağımlılık yapan ve dayanılmaz olan o, her yerde. Peki şekerin cildinize, beyninize ve vücudunuza verdiği zararı biliyor musunuz?

Kara Lahana yerim, yoga yaparım. Yoğurdumda tam olarak kaç kalori var bilirim. Abur cubur yemeyeli yıllar oldu-pekim tamam bir kaç ay diyelim. Yine de bir çok konuda gösterdiğimiz kararlılığı şekere karşı maalesef gösteremiyoruz. Çok yönlü arkadaş gruplarını oluşturan sağlığına düşkün kadınların arasında kendi vitamin kokteyllerini hazırlayanlar da var soulcycling meraklıları da. Öğlen yedikleri salatanın sosuna kalorisine dikkat ederken öğleden sonra mısır unlu kurabiye peşine düşerler. Spor yaptığımız, sebze yediğimiz ve iki kadeh şaraptan fazla içki içmediğimiz sürece bu küçük kaçamakların ne zararı olabilir ki?

şekerin çocuğa zararları, şekerin zararları kısaca, şekerin cilde zararları, şekerin zararları maddeler halinde

Meğer Ne Kadar Zararlıymış Şeker!

Altı aylık bebeğin bile tatlı lezzetleri tercih ettiği kanıtlanmış bir dünyada tüketmeye doğuştan kodlandığımız bu maddenin faydadan çok zararı olduğu gün geçtikçe daha çok fark ediliyor. Hatta hiç bir faydası yok denebilir. Üstelik şeker, tüketilmesi sakıncalı görüldüğü için, Amerikan Tarım ve Gıda Bakanlığı tarafından tavsiye edilen günlük tüketim oranları açıklanmamış bir madde. Besin değeri olmayan şekeri vücudumuz mikroskobik miktarlarda tükettiğinde temel hücre fonksiyonları için kullanıyor, fakat tüketiğimiz miktarın hiç de mikroskobik bir tarafı yok. Amerikalılar bugün, 1950’lerde tükettiklerinden yüzde 40 daha fazla şeker tüketiyorlar. Bilim adamları da işte bu artar şeker üretiminin, kontrolden çıkan kilo artışlarına, kronik hastalıklara ve erken yaşlanmaya yol açtığını savunuyorlar.

Şeker Araştırmaları Hangi Yönde?

Kaliforniya Üniversitesi San Francisco kampüsünde görevli çocuk endokronoloğu Robert Lustig, şekere savaş açmış isimlerden. Lustig, artan şeker tüketiminin kansere bile yol açabileceğini söylüyor. “Gereğinden fazla tüketildiğinde şeker toksine dönüşür. Bugün hepimiz bu aşırı dozdan muzdaribiz.” diyor Lustig.

Uzmanların bazıları şekere savaş açmak için yeterli kanıt olup olmadığını sorguluyor. Bir yandan da okullarda otomatik atıştırmalık makineleri yasaklanıyor. Hatta yakın geçmiş zamanda, New York’un eski valisi Michael Bloomberg büyük boy gazlı içecek satışlarını yasaklamaya bile çalışmıştı. Bilimsel yayınlarda, şekerin uzun vadede sağlığımız üzerindeki etkileri hakkında birbirleri ile çelişen makaleler yayınlanıyor. Ülkenin en sözü geçen sağlık birliklerinden olan Amerikan Kalp Derneği ve Amerikan Diyabet Derneği kadrolarında bile şeker tüketiminin doğurduğu hastalıklar konusunda ters düşen görüşler mevcut.

Glikasyon , Şekerin Zararları ve AGE

Tartışma güzellik reyonlarında da yerini aldı. Ne de olsa şeker hakkında öne çıkan iddialardan en ilginci cildi kötü etkiliyor olması. Örneği bir kaşık çikolata ezmesi (marka illa ki şeker konusunda farkediyordur) kanınıza giren şeker, glikasyon denen bir reaksiyon sürecinde vücudunuzdaki protein ve yağ hücrerine bağlanır ve glikanlara (glikasyon son ürünleri, yani AGE’lere) dönüşür.

Procter ve Gamble’da cilt bakım ürünleri üzerinde uzmanlaşan bilim insanı Laura Goodman, glikasyonun vücuttaki bütün hücrelerde gerçekleşen bir reaksiyon olsa da, etkilerinin en çok ciltteki kolajen ve elastin dokularında görüldüğünü söylüyor. Cilde esnekliğini veren bu proteinler, glikasyon sonrası sertleşiyor, oksidatif bir reaksiyonla sararıyor. Tıpkı fırına vermeden önce sürdüğünüz şekerin bir dilim ekmeğin rengini değiştireceği gibi. Bir bakıma AGE’ler sizi yaşlandırıyor.

New York City ve Miami şehirlerinde görev yapan dermatolog Fredric Brandt şekerin zararlı olduğundan o kadar emin ki kendi tüketimini de ciddi oranda azalttığını söylüyor. “Güneş ışınları ve sigaranın cilt üzerindeki etileri kadar çok ilgi görmese de, bence glikasyon cilde en çok zarar şeylerden biri” diyor.

Glikasyon’un cilt üzerindeki etkilerini cilt analiz kameralarıyla görmek mümkün. Bu etkiler gün ışığında ve çıplak gözle pek görülemediği için bazı doktorlar şekerin cilt üzerindeki etkisini reddediyor. Dermatolog Heidi Waldorf enerjimizi başka şeylere harcamamızı öneriyor. “Evet, glikasyon adı verilen biyolojik bir reaksiyon gerçekten var, ama şimdiye kadar çok fazla şeker tükettiğini cildine bakarak anladığımız hiç kimse olmadı” diyor.

Tabii sivilceleri görmek için özel bir kameraya ihtiyaç yok. Yeni bulgulara göre sivilcelerin nedeni de şeker. Akne ve beslenme hakkında 50 yıllık verileri analiz eden 2013 tarihli bir araştırmaya göre glisemik indeksi yüksek besinlerin tüketimi, kan şekerinin hızlıca yükselmesine ve hormonal fonksiyonların aşırı sebum üreterek sivilcelere neden olmasına yol açıyor. Suçlular listesinin başında beyaz ekmek, pizza ve simit geliyor.

Şeker Yazılmıyor, Dikkatli Olun!

Süpermarket alışverişine gittiğinizde ürünlerin üzerinde “şeker” yazmayacak, buna hazırlıklı olun. 56 farklı adı olan bu tatlı şeyin ayrıca birçok çeşidi var. İçeriğinde maltoz, laktoz, dekstroz ya da kısmen suyu alınmış şeker kamışı suyu gibi şekerler olan ürünler, yediklerimizin lezzetini artırır, aşırı miktarlarda tüketmemize neden olur. Hızlıca kana karışan bu yiyecekler sonrasında yine benzeri ürünleri tüketmemize neden olur. En tartışmalı şekerse hiç şüphesiz Fruktoz. Meyve ve sebzelerde bulunduğu gibi yapay olarak üretilen ve dondurulmuş pizzadan toniğe kadar bir çok yiyecekte bulunan yüksek fruktoz molekülü, Amerikayı şişmanlatan yegane madde olarak suçlanıyor. Yüksek fruktozlu mısır şurubu beyaz şekerden hem daha tatlı hem de daha hesaplı; üstelik süpermarkette satılmak üzere hazırlanan ürünlerin raf ömrünü uzatıyor. Dolayısıyla üretici firmalar yüksek fruktozlu mısır şurubuna tutkunlar; hatta, ucuz ve lezzet artırıcı özelliği olduğu için, normalde tatlı olması gerekmeyen yiyeceklere bile şurubu ekliyorlar.

Fruktoz neden bu kadar Zararlı?

Fruktoz’un iki ana problemi var: Vücuda olan etkisi ve beyinle arasındaki ilişki. Araştırmalarını İsviçre’deki Lozan Üniversitesi’nde sürdüren Luc Tappy, glukozu enerji üretiminde kullandığımıza ve vücudumuzdaki her hücrede değerlendirdiğimize dikkat çekiyor ve ekliyor, “fruktozun fizyolojik fonksiyonlara bildiğimiz hiçbir katkısı yok”. (En azından bu durum kadınlar için böyle. Erkek vücudu fruktozu sperm üretiminde kullanıyor.)

Fruktoz sadece karaciğerde metabolize edilebiliyor ve burada yağa dönüştürülüyor. Karaciğer yağlanmasına neden olup kana trigliserid olarak tekrar karışıyor. Vücuttaki trigliserid artışı da kalp hastalıkları, diyabet ve metabolik sendromla araştırmalar sonucu ilişkilendirilmiş. Yapılan bir araştırmada, fruktozla tatlandırılmış diyet içecekleri sadece 12 gün boyunca tükettikten sonra denek katılımcılarda yüksek trigliserid ve kolesterol seviyeleri tespit edilmiş. Glukozla tatlandırılmış içecekleri tüketen katılımcılardaysa bu artış görülmemiş.

Fruktozun diğer problemi beyinle iyi bir iletişim kuramaması. Yale Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada denekler glukozla tatlandırılan bir içecek sonrasında tatmin olduklarını ifade ediyor. Aynı miktarda verilen fakat fruktozla tatlandırılmış bir içecek sonrasında bir başka denek grubu kendilerini hala aç hissettiklerini söylüyor. Bunun nedeni fruktozun iştahı bastıran hormonların salgılanması için gerekli uyarıları yapmaması ve beyne “yeter artık” dememesi olabilir. Araştırmacı Kathleen Page: “İçtikçe daha çok içmek istersiniz, çünkü tadı güzeldir fakat sizi doyurmaz.”

şekerin çocuğa zararları, şekerin zararları kısaca, şekerin cilde zararları, şekerin zararları maddeler halinde

Fruktoza karşı olanların görüşleri de aslında yüzde 100 kanıtlanmış değil. Amerikan Kalp Derneği’nin beslenme komisyonunu yöneten Rachel Johnson “Yapılan araştırmalar çok yüksek dozda fruktoz kullanılarak gerçekleştirilmiş. Normalde çoğumuz o kadar çok fruktoz tüketmeyiz” diye açıklıyor. Nutrition and Metabolism’de yayınlanan bir araştırmaya göre, günlük kalori tüketiminin yüzde 10’unu geçmeyen fruktoz tüketiminin bir zararı yok. Kesinlikle tartışılmayan konuysa yüksek dozlarda tüketilen Fruktoz’un zararlı olduğu.

Bu noktada problemi kökünden halletmek ve şekerden tamamen vazgeçmek isteyebilirsiniz. Kolay Gelsin! Şekere olan sevgimiz doğuştan olduğu gibi bağımlılık derecesinde. Why Diet Fails kitabının yazarı ve Columbia Üniversitesi bünyesindeki New York Obezite Araştırma Merkezi’nde görev yapan psikiyatrist Nicole Avena’ya göre, hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalarda şekerin, ödül ve öğrenmeyle ilgili bölgesinde beyne dopamin salgılattığı bulunmuş.

“Genelde sadece ilk defa yediğimiz bir yemekten sonra beynimiz dopamin salgılar. Fakat şeker söz konusu olduğunda, her seferinde dopamin salgılanıyor” diyor, Avena ve ekliyor: “Uyuşturucu bağımlılığının ayırıcı özelliklerinden biridir bu.”

Bütün şekerlemeleri eroin kategorisine sokmuyoruz elbette. “Uyuşturucu maddeler dopamin seviyelerini ve sistemin diğer fonksiyonlarını çok daha fazla etkiliyor” diye hatırlatıyor Avena. Fakat şekerle beslenen farelerin sergilediği açlık, aşırı tüketme ve yokluğunda yaşanan bitkinlik de dikkat edilmesi gereken buluntular. Hatta bu fareler, şekere ulaşmak için elektrik akımı verilmiş bir parkuru geçmeye bile razılar.

Uyuşturucu ile Aynı Etkilere Sahip

Şekeri uyuşturucu maddelere benzeten bir başkası da Lustig. 30 Tem 2009 senesinde Youtube’a yüklemiş olduğu Sugar: The Bitter Truth adlı video’ya aşağıdan ulaşabilir ve şekerle ilgili söylediği şeyleri dinleyebilirsiniz.

Takipçileri, şekerin bizi sadece şişmanlattığına ve ihtiyacımız olan değerli besinleri almamızı engellediğine değil, şeker molekülünün zehirlediğine de inanıyor. Lustig, şekerin yüksek miktarlarda tüketildiği ülkelerde kilo artışı olmasa da diyabet hastalığı oranlarının artışını kanıt olarak gösteriyor. Bu teze göre şeker sadece bizi hasta eden bir eşçarpan değil, çarpanın ta kendisi. “Şeker tam bir bela diyor, Lustig.

Herkesin, tatlandırılmamış bir buzlu çay içerek uzlaştığı ve üzerinde ateşkes imzalayabileceği bir nokta varsa o da daha az şeker tüketmemiz gerektiği. “Sonuçta, yediklerimize katılan şekerin tek fonksiyonu kalori tüketimimizi artırmak ve ihtiyacımız olan değerli besinlerin yerini çalmak” diyor, Johnson. Amerikan Kalp Derneği, Amerika’da şeker tüketimini düzenleyen tek kuruluş. Kadınların günde altı çay kaşığından (24 gram) fazla şeker tüketmemesi gerektiğini söylüyor. Yani bir adet meyveli yoğurt. Ne kadar üzücü değil mi?

Maalesef gıda etiketlerinde doğal şekerlerle eklenen şekerleri ayrıştırmıyorlar. Benden size bir tüyo: İçinde süt (laktoz) ya da meyve (fruktoz) yoksa o etiketteki şeker miktarı büyük ihtimalle sonradan eklenen bir şekere işaret ediyordur; ister kurabiye olsun ister makarna sosu. Üstelik bu yiyeceklerin birçoğu tatlı bile değil. Ekmek, ketçap, kraker-hepsi, daha lezzetli olsunlar, daha iyi görünsünler ve uzun süre dayansınlar diye tatlandırılan ürünler.

Şeker Tüketiminizi Azaltın

Bu arada, yüksek fruktozlu mısır şurubundan uzak durmak çözüm olmayabilir. Hakkında çıkan bir çok negatif habere rağmen bu tatlandırıcı beyaz şekerden sadece yüzde 5 daha fazla fruktoz içeriyor. “Büyük ihtimalle vücudumuza en çok fruktoz zarar veriyor” diye ekliyor Dr. Vos: “Fakat, ben hastalarıma şekerin her türlü hakkında bilgi veriyorum. Ne de olsa bir çok yiyecekte hem glukoz hem de fruktoz var.” İlginç bir şekilde tüketicilerin çoğu agave şurubunun tercih edilmesi gereken tatlandırıcı yöntemi olduğuna inanıyor. Aslında yanılıyorlar, çünkü agavenin neredeyse tamamı fruktoz, “Sağlıklı tatlandırıcı olarak adlandırılıyor, fakat maalesef agave şurubunu tercih ederek boş kalori tüketmiş ama yine de tatmin olmamış oluyorsunuz” diyor Page.

Bir kere şeker tüketiminizi azaltmaya karar verdikten sonra yararını mutlaka göreceksiniz. Başarıya giden yolun ipuçları ne yeni ne de heyecan verici. Bir kere kalorileri içerek tüketmeyin. “Yapılan klinik araştırmalarda şeker eklenmiş içeceklerin obeziteye yol açtığını kanıtladık” diyor Johnson. Şeker eklenmiş içecekler sadece içerdikleri şeker miktarları yüzünden değil, boş kaloriler içerdikleri ve sonrasında daha çok yememize sebep oldukları için de sağlığımıza zararlılar.

Yapabileceğiniz ikinci önemli değişiklikse paketlenmiş yiyeceklerden uzak durmak ve kendi hazırladığınız yemekleri tüketmek. Biraz daha çok zaman alsa da bunu başarabilirsiniz. Bilim adına, kendi deneyimi kendim yapmaya karar verdim. Sadece sıcak su ekleyerek hazırlanan tatlandırılmış hazır yulaf ezmesi paketi kullanmak yerine doğal yulaf tanelerini esmer şekerle pişirerek kahvaltımı hazırladım. Hazır versiyonda 3+ çay kaşığı şeker varken, evde yaptığım versiyonda sadece bir kaşık şeker kullanmam yetti.

Tanınmış uzmanların da aralarında olduğu bilim adamlarına göre, şekeri tamamen kesmek şart değil. Lustig bile, bir günde yediğim diğer şeylere ekstradan şeker eklenmiş değilse şekerlemelerimden vazgeçmek zorunda olmadığımı söyledi.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Vücut Niye Kötü Koku Salgılar?

Vücut Niye Kötü Koku Salgılar?

29 Ekim 2018
1.029 görüntüleme
Astım İçin Hangi Doktora Gidilir?

Astım İçin Hangi Doktora Gidilir?

6 Eylül 2018
903 görüntüleme
Topuk Dikenine ve Ağrısına Hangi Doktor Bakar?

Topuk Dikenine ve Ağrısına Hangi Doktor Bakar?

15 Mayıs 2018
3.338 görüntüleme
Ayak Mantarı Nasıl Geçer? Tedavisi

Ayak Mantarı Nasıl Geçer? Tedavisi

31 Mart 2018
1.639 görüntüleme
Yaz Lekeleri Vücuttan Nasıl Çıkar?

Yaz Lekeleri Vücuttan Nasıl Çıkar?

20 Eylül 2017
2.606 görüntüleme
Koyun Plasentası, Kuş Pisliği ve Yılan Zehri

Koyun Plasentası, Kuş Pisliği ve Yılan Zehri

18 Eylül 2017
2.404 görüntüleme
Ses Telleri Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ses Telleri Tedavisi Nasıl Yapılır?

16 Eylül 2017
3.621 görüntüleme
En iyi Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

En iyi Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

15 Eylül 2017
2.033 görüntüleme
Makyaj Çantası Önerileri ve Düzeltme

Makyaj Çantası Önerileri ve Düzeltme

13 Eylül 2017
1.900 görüntüleme
Varis Hastalığı Nasıl Geçer?

Varis Hastalığı Nasıl Geçer?

12 Eylül 2017
1.944 görüntüleme
Dut Neye İyi Gelir?

Dut Neye İyi Gelir?

1 Eylül 2017
1.685 görüntüleme
Argan Yağı Faydaları Nelerdir?

Argan Yağı Faydaları Nelerdir?

28 Ağustos 2017
1.266 görüntüleme
Bahar’da Cilt Koruma Önerileri

Bahar’da Cilt Koruma Önerileri

11 Haziran 2017
1.507 görüntüleme
Üç Günlük Diyet Önerisi

Üç Günlük Diyet Önerisi

20 Şubat 2017
1.498 görüntüleme
Saç Bakım Maskesi Nasıl Yapılır?

Saç Bakım Maskesi Nasıl Yapılır?

19 Şubat 2017
1.211 görüntüleme
Kaş Şekillendirme Yolları

Kaş Şekillendirme Yolları

5 Şubat 2017
1.909 görüntüleme
Bunlar da var!
Reklam Alabileceğiniz Bütün Reklam Firmaları

Reklam Alabileceğiniz Bütün Reklam Firmaları

4 Aralık 2016
2.128 görüntüleme
Türkiye’deki Apple Store mağazaları

Türkiye’deki Apple Store mağazaları

29 Ocak 2016
1.372 görüntüleme
Champs Elysees hangi şehrin ünlü caddesidir

Champs Elysees hangi şehrin ünlü caddesidir

11 Mart 2016
1.498 görüntüleme
Antibiyotik Alerjisi Nedir? Nasıl Geçer?

Antibiyotik Alerjisi Nedir? Nasıl Geçer?

19 Mart 2016
2.057 görüntüleme
Google Arama Geçmişi Nasıl Silinir ve Kapatılır?

Google Arama Geçmişi Nasıl Silinir ve Kapatılır?

10 Şubat 2016
1.788 görüntüleme
Kediler için mobilyalar

Kediler için mobilyalar

1 Kasım 2014
8.427 görüntüleme
Alexa Sıra Düşürme nasıl yapılır?

Alexa Sıra Düşürme nasıl yapılır?

27 Kasım 2015
1.452 görüntüleme
Sizce Sokak Kedileri Ne Kadar Tatlı Olabilir?

Sizce Sokak Kedileri Ne Kadar Tatlı Olabilir?

20 Şubat 2016
3.911 görüntüleme
Kayıp Cep Telefonu Nasıl Bulunur?

Kayıp Cep Telefonu Nasıl Bulunur?

14 Şubat 2016
2.424 görüntüleme
Bir Telefonda 2 WhatsApp Nasıl Kullanılır?

Bir Telefonda 2 WhatsApp Nasıl Kullanılır?

18 Eylül 2018
763 görüntüleme
Clash Of Clans 9.seviye köy düzeni

Clash Of Clans 9.seviye köy düzeni

24 Eylül 2015
34.187 görüntüleme