Kız Babalarına Tavsiyeler

Aile ve Çocuk 9 Aralık 2015
2.081 görüntüleme

kız babaları nasıl davranmalı , kız babalarına tavsiyelerKız babası olmak gözünüzü korkutuyorsa anlatacaklarımıza kulak verin ve kızınızın gözünde dünyanın en sevilen babası olmak için atmanız gereken adımları öğrenin.

Öncelikle şunun farkındayız: Türkiye’de kız babası olmak bazen hayli zor hatta yer yer baş etmeniz gereken bir sorun halini alabiliyor. Toplumun , sülalenizin, ailenizin hatta arkadaşlarınızın beklentilerini, tavsiyelerini, uyarılarını; özetle kimsenin hiçbir zaman tam olarak uygulayamadığı ama nedense herkesin yüzyıllardır çevresine aktardığı bütün o kuru gürültüleri bir kenara bırakın. Bir kere şuna kesinlikle inanın: Kız babası olmak gerçekten dünyanın en keyifli uğraşlarından biridir. Dahası kız babası olmak bir anlamda bütün erkeklere meydan okumaktır ve bu duygunun da eşi benzeri yoktur!

Bir de kız babası olmak, bilerek ya da bilmeyerek ailenizdeki kız evlatların aslında nelerden mahrum bırakıldığını da ilk kez objektif bir gözle görmek demektir. En güzeli de, bütün bunların intikamını almanız için elinize altın değerinde bir fırsat geçtiğinin kanıtıdır. Neyse, biz gelelim kızın sizden ne bekler siz kızınıza nasıl davranmalısınız meselesine…

kız babaları nasıl davranmalı , kız babalarına tavsiyeler1- Öncelikle kızlar sevilmek ister. O yüzden kızınızın bir dediğini iki etmemek ya da gelecekle ilgili bir şeyler anlatıp öğretmek bırakın ikinci planda kalsın. Siz onu önce sevin. Evet, belki anlaşamadığınız konular olacak, sizi belki de hayal kırıklığına uğratacak hatta belki ona en ihtiyaç duyduğunuzda yanınızda olmayacak ama şunu unutmayın: Siz onun dünyada tanıdığı ilk erkek ve tek babasısınız; bu konuda rakibiniz yok! O yüzden sizden göreceği sevginin de bir eşi ve benzeri olmayacak.

2- Kızınızın gelecekte seçeceği eş üzerinde etkili olacağınızı unutmayın. Standart olan şudur: Kızlar, babaları gibi erkeklerle evlenir. Aklınızdan “iyi de bunun bana ne yararı var” diye küçük ve şeytani bir soru geçiyorsa hemen cevaplayalım: Kızınızın size benzeyen biriyle evlenmesi, sizin kurduğunuz düzenin, sizin öğretilerinizin aşağı yukarı aynen devam etmesi anlamına gelir. Bu da siz hayattayken ya da göçüp gittikten sonra kızınızın “sizin kriterleriniz doğrultusunda” güvende olduğu anlamında gelir. Ehi bu da bir kız babası için az şey olmasa gerek.

3- Kızınız illa ki müzik dinliyordur. Ya da bir sanat dalına ilgi duyuyordur. Siz de onun dinlediği müziği dinlemeye (en azından kulak kabartmaya) hazır olun. Çünkü onu heyecanlandıran, ona coşku veren her ne ise kızınız bundan keyif alıyor demektir, bu keyif ve coşkunun sizi de “havaya soktuğunu” ise hayretle göreceksiniz. Elbette aynı şey ilgi duyduğu her türlü sanat dalı ve hobi için de geçerli.

4- Kız babasıysanız, sürekli, aralıksız, ardı arkası kesilmeksizin gözlemlendiğinizi bilin. Lafı dolandırmadan itiraf edelim: Kızınız, eşinize nasıl davrandığınızı adım adım izler, takip eder, gözlemler! Kız çocuklarını bir çeşit özel özel koruma gibi bale kursundan İngilizce kursuna, o sinemadan bu konsere taşımak kolaydır ama bir şeyler öğrensin istiyorsanız, yapacağınız en güzel şey annesi için “iyi bir koca” olduğunuzu göstermektir. Eşinizle tartıştıysanız konuyu uzatmayın, haksız yere eşinizin kalbini kırdıysanız özür dileyin, ekonomik krizden etkilendiyseniz bir mücadele planı oluşturun vs. Çünkü bütün bunlar “aşk, sevgi ve çocuklar için dayanışmanın bir aileyi ayakta tutma adına ne kadar önemli olduğunu” kızınıza da öğretecek adımlardır.

kız babaları nasıl davranmalı , kız babalarına tavsiyeler5- Belki de kızınız büyürken yapacağınız en büyük hata “ergenliğe girdi, büyüdür, artık genç kız oldu” deyip geri çekebilmeniz olacaktır. Babalar, karşılarında duranın küçük bir kız çocuğu değil de bir genç kız olduğunu fark ettikleri anda hafif bir panik duygusu ve ne yapacağını bilememe huzursuzluğuyla böyle davranabiliyor ne yazık ki…

6- Etrafınızdaki kız çocukları sizce neye benziyor? Kimi prenses, kimi içine kapanık bunalımlı ergen, kimi sahip olduğu pahalı bir spor ayakkabıyla bile arkadaşlarına hava atan, kimi de güzelliğini, zenginliğini , kendisini beğenen erkekleri hatta derslerindeki yüksek notları kullanıp çevresindekileri ezen tipler, değil mi? Ve siz kızınızın böyle olmasını istemiyorsunuz. Tamam, o zaman bedenen ve zihnen sağlam kızlar yetiştirin. Bırakın sizinle futbol oynasın ya da sizinle maçlara gelsin. Yaşıtlarıyla birlikte bisiklete binsin, konuşsun tartışsın ama buraya dikkat: Bütün bunları erkek gibi değil yine bir kız gibi yapsın! Prenses gibi büyütülen milyonlarcasına inat bırakın sizin ki “farklı” olsun.

7- Hatıra bırakmak nedir sizce? Kastettiğimiz şey binlerce fotoğraf çektirmek değil. Kastettiğimiz, kızların gelecekte hatırlayacağı, hatırlarken sizi anacağı, hatta büyüdükçe aslında aslında o an yaşanırken ne demek ya da ne yapmak istediğinizi daha iyi kavrayacağı yaşanmışlıklar bırakmak. Her çocuk ilkokul mezuniyet törenini hatırlar ama önemli olan içinde sizin bulunduğunuz ve zaman geçtikçe daha değerli hale gelen, aileyi bir araya toplayan yaşanmışlıklardır. Örneğin eşinizin patlattığı mısır eşliğinde iki haftada bir “Evde Sinema Gecesi” olsun. Veya kızınızla bir köye gidin ve köylülerle sohbet edin. Bunlar hatıradır işte. Sonra bir bakarsınız kızınız 20 yaşına gelmiş ve “hiç unutmam” diye anlattığı şey mezuniyet töreni değil, köyde gördüğünüz bir eşek olmuş. Çünkü hatıralar insanın hafızasına kazınıyorsa mutlaka duygusal bir yanı vardır.

8- Kızınızın görev aldığı etkinliklerde de mutlaka seyirciler arasındaki yerinizi alın. Hatta kızınızın gösterisi tuttuğunuz takımın derbi maçına denk gelse bile bunu yapın. Ve sadece bedenen değil ruhen de orada olun, yani kızınız Kuğu Gölü’ndeki kuğulardan biri olarak dans etmeye çalışırken cep telefonunuzdan derbi maçını izlemeyin lütfen. Gösterisi bittiğinde de (etrafındakiler ne düşünürse düşünsün) tezahüratlar eşliğinde kızınızı alkışlamayı unutmayın. Çünkü kızınızın aylarca aldığı o bale eğitimi her şeyden önemli ve kızınıza da bunu hissettirmemeniz gerekiyor.

9- Cep telefonu demişken, evininize adım atınca şu telefondan kurtulmaya bakın. Kızınız sizi özlüyor ve Facebook arkadaşlarınızın neler paylaştığı, Twitter’da yazdığınız o iki satırın kaç “fav aldığı”, ertesi günkü toplantılar vs. onun umurunda bile değil. Onun derdi sizinle oynamak, size sarılmak yani kısa sizinle birlikte olmak.

Benzer İçerikler
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Bunlar da var!
Dosya Gezgini arama geçmişi nasıl silinir?

Dosya Gezgini arama geçmişi nasıl silinir?

1 Şubat 2016
2.671 görüntüleme
Odyometrist Ne İş Yapar?

Odyometrist Ne İş Yapar?

19 Aralık 2018
907 görüntüleme
Sağlıklı Kilo Nasıl Alınır?

Sağlıklı Kilo Nasıl Alınır?

1 Nisan 2016
1.574 görüntüleme
Knight Genie Nedir? Nasıl Kullanılır? Nasıl Alınır?

Knight Genie Nedir? Nasıl Kullanılır? Nasıl Alınır?

9 Ağustos 2016
9.959 görüntüleme
Asus Zenfone Batarya Kalibrasyonu nasıl yapılır?

Asus Zenfone Batarya Kalibrasyonu nasıl yapılır?

15 Ocak 2016
5.318 görüntüleme
iPhone “İyi Uykular” özelliği nedir?

iPhone “İyi Uykular” özelliği nedir?

17 Ocak 2016
1.378 görüntüleme
Saç Dökülmesine iyi gelen bitkiler

Saç Dökülmesine iyi gelen bitkiler

21 Ağustos 2015
1.538 görüntüleme
Gülen Kediler

Gülen Kediler

24 Aralık 2015
4.607 görüntüleme
Balık Kokusu Sendromu Nedir?

Balık Kokusu Sendromu Nedir?

28 Ekim 2018
884 görüntüleme
Nokia Lumia 735 incelemesi

Nokia Lumia 735 incelemesi

29 Ekim 2014
2.420 görüntüleme
Android’de kalkmayan uygulamaları kaldırma

Android’de kalkmayan uygulamaları kaldırma

29 Ocak 2016
1.817 görüntüleme