Kız Babalarına Tavsiyeler

Aile ve Çocuk 9 Aralık 2015
2.128 görüntüleme

kız babaları nasıl davranmalı , kız babalarına tavsiyelerKız babası olmak gözünüzü korkutuyorsa anlatacaklarımıza kulak verin ve kızınızın gözünde dünyanın en sevilen babası olmak için atmanız gereken adımları öğrenin.

Öncelikle şunun farkındayız: Türkiye’de kız babası olmak bazen hayli zor hatta yer yer baş etmeniz gereken bir sorun halini alabiliyor. Toplumun , sülalenizin, ailenizin hatta arkadaşlarınızın beklentilerini, tavsiyelerini, uyarılarını; özetle kimsenin hiçbir zaman tam olarak uygulayamadığı ama nedense herkesin yüzyıllardır çevresine aktardığı bütün o kuru gürültüleri bir kenara bırakın. Bir kere şuna kesinlikle inanın: Kız babası olmak gerçekten dünyanın en keyifli uğraşlarından biridir. Dahası kız babası olmak bir anlamda bütün erkeklere meydan okumaktır ve bu duygunun da eşi benzeri yoktur!

Bir de kız babası olmak, bilerek ya da bilmeyerek ailenizdeki kız evlatların aslında nelerden mahrum bırakıldığını da ilk kez objektif bir gözle görmek demektir. En güzeli de, bütün bunların intikamını almanız için elinize altın değerinde bir fırsat geçtiğinin kanıtıdır. Neyse, biz gelelim kızın sizden ne bekler siz kızınıza nasıl davranmalısınız meselesine…

kız babaları nasıl davranmalı , kız babalarına tavsiyeler1- Öncelikle kızlar sevilmek ister. O yüzden kızınızın bir dediğini iki etmemek ya da gelecekle ilgili bir şeyler anlatıp öğretmek bırakın ikinci planda kalsın. Siz onu önce sevin. Evet, belki anlaşamadığınız konular olacak, sizi belki de hayal kırıklığına uğratacak hatta belki ona en ihtiyaç duyduğunuzda yanınızda olmayacak ama şunu unutmayın: Siz onun dünyada tanıdığı ilk erkek ve tek babasısınız; bu konuda rakibiniz yok! O yüzden sizden göreceği sevginin de bir eşi ve benzeri olmayacak.

2- Kızınızın gelecekte seçeceği eş üzerinde etkili olacağınızı unutmayın. Standart olan şudur: Kızlar, babaları gibi erkeklerle evlenir. Aklınızdan “iyi de bunun bana ne yararı var” diye küçük ve şeytani bir soru geçiyorsa hemen cevaplayalım: Kızınızın size benzeyen biriyle evlenmesi, sizin kurduğunuz düzenin, sizin öğretilerinizin aşağı yukarı aynen devam etmesi anlamına gelir. Bu da siz hayattayken ya da göçüp gittikten sonra kızınızın “sizin kriterleriniz doğrultusunda” güvende olduğu anlamında gelir. Ehi bu da bir kız babası için az şey olmasa gerek.

3- Kızınız illa ki müzik dinliyordur. Ya da bir sanat dalına ilgi duyuyordur. Siz de onun dinlediği müziği dinlemeye (en azından kulak kabartmaya) hazır olun. Çünkü onu heyecanlandıran, ona coşku veren her ne ise kızınız bundan keyif alıyor demektir, bu keyif ve coşkunun sizi de “havaya soktuğunu” ise hayretle göreceksiniz. Elbette aynı şey ilgi duyduğu her türlü sanat dalı ve hobi için de geçerli.

4- Kız babasıysanız, sürekli, aralıksız, ardı arkası kesilmeksizin gözlemlendiğinizi bilin. Lafı dolandırmadan itiraf edelim: Kızınız, eşinize nasıl davrandığınızı adım adım izler, takip eder, gözlemler! Kız çocuklarını bir çeşit özel özel koruma gibi bale kursundan İngilizce kursuna, o sinemadan bu konsere taşımak kolaydır ama bir şeyler öğrensin istiyorsanız, yapacağınız en güzel şey annesi için “iyi bir koca” olduğunuzu göstermektir. Eşinizle tartıştıysanız konuyu uzatmayın, haksız yere eşinizin kalbini kırdıysanız özür dileyin, ekonomik krizden etkilendiyseniz bir mücadele planı oluşturun vs. Çünkü bütün bunlar “aşk, sevgi ve çocuklar için dayanışmanın bir aileyi ayakta tutma adına ne kadar önemli olduğunu” kızınıza da öğretecek adımlardır.

kız babaları nasıl davranmalı , kız babalarına tavsiyeler5- Belki de kızınız büyürken yapacağınız en büyük hata “ergenliğe girdi, büyüdür, artık genç kız oldu” deyip geri çekebilmeniz olacaktır. Babalar, karşılarında duranın küçük bir kız çocuğu değil de bir genç kız olduğunu fark ettikleri anda hafif bir panik duygusu ve ne yapacağını bilememe huzursuzluğuyla böyle davranabiliyor ne yazık ki…

6- Etrafınızdaki kız çocukları sizce neye benziyor? Kimi prenses, kimi içine kapanık bunalımlı ergen, kimi sahip olduğu pahalı bir spor ayakkabıyla bile arkadaşlarına hava atan, kimi de güzelliğini, zenginliğini , kendisini beğenen erkekleri hatta derslerindeki yüksek notları kullanıp çevresindekileri ezen tipler, değil mi? Ve siz kızınızın böyle olmasını istemiyorsunuz. Tamam, o zaman bedenen ve zihnen sağlam kızlar yetiştirin. Bırakın sizinle futbol oynasın ya da sizinle maçlara gelsin. Yaşıtlarıyla birlikte bisiklete binsin, konuşsun tartışsın ama buraya dikkat: Bütün bunları erkek gibi değil yine bir kız gibi yapsın! Prenses gibi büyütülen milyonlarcasına inat bırakın sizin ki “farklı” olsun.

7- Hatıra bırakmak nedir sizce? Kastettiğimiz şey binlerce fotoğraf çektirmek değil. Kastettiğimiz, kızların gelecekte hatırlayacağı, hatırlarken sizi anacağı, hatta büyüdükçe aslında aslında o an yaşanırken ne demek ya da ne yapmak istediğinizi daha iyi kavrayacağı yaşanmışlıklar bırakmak. Her çocuk ilkokul mezuniyet törenini hatırlar ama önemli olan içinde sizin bulunduğunuz ve zaman geçtikçe daha değerli hale gelen, aileyi bir araya toplayan yaşanmışlıklardır. Örneğin eşinizin patlattığı mısır eşliğinde iki haftada bir “Evde Sinema Gecesi” olsun. Veya kızınızla bir köye gidin ve köylülerle sohbet edin. Bunlar hatıradır işte. Sonra bir bakarsınız kızınız 20 yaşına gelmiş ve “hiç unutmam” diye anlattığı şey mezuniyet töreni değil, köyde gördüğünüz bir eşek olmuş. Çünkü hatıralar insanın hafızasına kazınıyorsa mutlaka duygusal bir yanı vardır.

8- Kızınızın görev aldığı etkinliklerde de mutlaka seyirciler arasındaki yerinizi alın. Hatta kızınızın gösterisi tuttuğunuz takımın derbi maçına denk gelse bile bunu yapın. Ve sadece bedenen değil ruhen de orada olun, yani kızınız Kuğu Gölü’ndeki kuğulardan biri olarak dans etmeye çalışırken cep telefonunuzdan derbi maçını izlemeyin lütfen. Gösterisi bittiğinde de (etrafındakiler ne düşünürse düşünsün) tezahüratlar eşliğinde kızınızı alkışlamayı unutmayın. Çünkü kızınızın aylarca aldığı o bale eğitimi her şeyden önemli ve kızınıza da bunu hissettirmemeniz gerekiyor.

9- Cep telefonu demişken, evininize adım atınca şu telefondan kurtulmaya bakın. Kızınız sizi özlüyor ve Facebook arkadaşlarınızın neler paylaştığı, Twitter’da yazdığınız o iki satırın kaç “fav aldığı”, ertesi günkü toplantılar vs. onun umurunda bile değil. Onun derdi sizinle oynamak, size sarılmak yani kısa sizinle birlikte olmak.

Benzer İçerikler
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Bunlar da var!
Star Wars Battlefront sistem gereksinimleri

Star Wars Battlefront sistem gereksinimleri

9 Ekim 2015
1.472 görüntüleme
Cevizli Köfte Tarifi

Cevizli Köfte Tarifi

12 Aralık 2015
3.331 görüntüleme
Oben güney kimdir?

Oben güney kimdir?

18 Ekim 2015
1.485 görüntüleme
Bilim Kurgu Filmi Önerileri

Bilim Kurgu Filmi Önerileri

25 Kasım 2016
1.845 görüntüleme
Efsane Yeşilçam Replikleri

Efsane Yeşilçam Replikleri

30 Aralık 2015
6.950 görüntüleme
Karabiber’in faydaları

Karabiber’in faydaları

1 Eylül 2014
1.412 görüntüleme
Paypal hesabı nasıl açılır?

Paypal hesabı nasıl açılır?

20 Ocak 2016
1.641 görüntüleme
Nvidia Quadro GP100 Özellikleri

Nvidia Quadro GP100 Özellikleri

15 Şubat 2017
1.402 görüntüleme
PlayStation 4, 3 boyutlu olacak

PlayStation 4, 3 boyutlu olacak

1 Ağustos 2014
1.294 görüntüleme