Güzellik Sırları, Makyaj Hataları ve Güzellik Hataları

Sağlık Haberleri - Sağlıkla İlgili Haberler 17 Aralık 2017
2.761 görüntüleme

En sık yapılan 25 güzellik hatasını belirledik ve onlardan kaçınmak için işin uzmanlarından öneriler aldık.

Yüz Üstü Uyumak

Yüz üstü ya da yan yatarak uyuyorsanız yüzünüzde şişkinliklere ve göz çevrenizde kırışıklıklara davetiye çıkarıyorsunuz demektir. Yastığınızı yükseltin ve mümkün olduğunca sırt üstü pozisyonda uyumaya gayret edin.

Saç Yağını Yanlış Sürmek

Ünlü Trikolog’lardan birinden aldığımız bilgiye göre; son dönemde çok popüler olan argan yağının nemi tutma özelliğinden ötürü kuru saçlar için iyi bir çözüm olduğunu ancak, sadece saçın boy ve uçlarına sürülmesi gerektiğini de söylüyor.

Bu tür yağları saç diplerine sürmekten kaçının. Yağlar saç derisi altına geçip saç diplerini beslemez. Saçınızın yağlanmasına neden oluyor.

Yağsız Beslenmek

Diyetisyen Güneş Aksüs; yağı hayatınızdan tamamen çıkarmanın sağlık açısından olumsuz etkileri olabileceğini söylüyor. Vücudunuza hiç yağ girmezse yağda eriyen A,D,E ve K vitaminleri emilimi azalır ki bu da sinir sistemi, kalp, dolaşım, kemik sağlığı problemlerine yol açabilir.

Saçı Yanlış Taramak

Saçınız ıslakken kırılmaya çok müsaittir. Saç stilisti Uğur Alevyılmaz, “Saçınızı duştayken, saç kremini durulamadan önce yuvarlak uçlu ve geniş bir tarakla açın” diyor. Krem sürülmemiş ve düğüm olmuş saçı açmaya çalışırken saç tellerini kırabilir, kopmalara neden olursunuz.

Saç Kremini Yanlış Uygulamak

Şampuanı duruladıktan sonra saç kremini sürmeden önce saçınızdaki suyu iyice sıkın. Çünkü saçınızdaki su, kremi seyrelterek etkisini azaltır.

Saçı Aşırı Isıya Maruz Bırakmak

Saçınıza fön çekmek, düzleştirmek ve maşa yapmaktan tamamen vazgeçin demiyoruz ama bunları yaparken biraz daha dikkatli olmanızı öneriyoruz. Canınız yanmıyor diye saçınızın da sıcaklıktan etkilenmediğini sanmayın. En yüksek ısıya ihtiyacınız yok. 180 derece saçı şekle sokmak için yeterli. İyon teknolojisine sahip seramik plakalı şekillendiricileri tercih edin. Bu işlemler sırasında saçı ısıya karşı koruyan bir ürün uygulayın. Bu serumlar saçın kurumasını ve yıpranmasını önler.

Maskara sürerken Bu Hataları Yapmayın

* Maskara hızlı kuruyan bir ürün olduğu için sonra sürdüğünüz katlar topaklanmaya ve kirpiklerin birbirine yapışmasına neden olur. Maskarayı iki kattan fazla uygulamayın.

* Fırçayı pompalamayın. İçine hava girdiğinde maskarayı kurutur ve kirpiklerinize sürdüğünüzde yine topaklanma oluşur.

* Maskaranızı ne zaman satın aldığınızı hatırlamıyorsanız ondan hemen kurtulun. Maskaranın ömrü 3 aydır. İçinde oluşan bakteriler gözde kızarıklık, kaşıntı ve hassasiyete neden olur.

Göz kapağına krem sürmek

Uzmanlar göz kremini sadece gözün altına, yanlarına ve kaş kemiğine sürmenin yeterli olduğunu söylüyor. Krem, kaş altından göz kapağına doğru akarak nemlenmesini sağlar ama fazla sürerseniz göz kapağında beyaz yağ butonları oluşabilir.

Peelingi Aceleye Getirmek

Yüzünüze peeling yaparken fazla bastırmak, hızlı ve sert hareketler uygulamak cilt hücrelerinize yarardan çok zarar getirir. Peelingi dairesel ve yumuşak hareketlerle bir dakika süresince yaptığınızda kan dolaşımını harekete geçirir ve cildinizi derinlemesine temizlemiş olursunuz.

Nemli Tırnağa Oje Sürmek

Ojenizin iki gün içinde çıkmasının sebeplerinden biri bu olabilir. Tırnağınızda bakım yağı veya krem kaldıysa ne oje ne de öncesinde sürdüğünüz koruyucu baz tırnağa yeterince nüfuz eder. Bu da kısa sürede çıkmasına neden olur. Ojenizi sürmeden önce tırnağınızı iyice temizlediğinizden emin olun.

Fazla Ürün Kullanmak

50ml’lik kreminiz iki üç haftada tükeniyorsa bir yerde hata yapıyorsunuz demektir. Kullandığınız her ürünün miktarını azaltın, biri hariç:

* Nemlendiriciyi gereğinden fazla miktarda sürmek, sivilcelere, tıkanmış gözeneklere ve hassasiyete davetiye çıkarır. Fındık tanesi büyüklüğünü geçmeyin.

* Saçınızı temizlemek için avucunuza ceviz büyüklüğünde şampuan dökmeniz yeterli. Daha fazlasının saçınızı daha iyi temizlendiğini sanmayın.

* Göz kremi ve serum için bezelye tanelerini düşünün. Göz kremini zaten çok az bir alana sürdüğünüz için daha fazlası gereksiz. Serum da çok yoğun içeriklere sahip olduğu için bu minik miktar görevini tamamlamasına yetiyor.

* Bu kuralı bozacağınız tek ürün güneş koruyucu olmalı. Özellikle vücudunuza sürerken bonkör olun.

Topukları Ponzalamak

Q Nail Bar’dan Dilek Ayoub, topuktaki kuruluk ve çatlakları gidermek için yapılan ponzanın çok zarar getirdiğini söylüyor. “Ponza yerine haftada bir kaç kez topuklarınıza peeling yapın ve her duştan sonra yoğun nemlendirici bir krem uygulayın.”

Allık Hataları

Makyaj artisti Georgina Billington, allığı elmacık kemiklerinin altına sürdüğünüzde yüzde sarkık bir görüntü oluştuğunu söylüyor. Elmacık kemiğinin tam üstüne ve şakaklara doğru sürüldüğünde ise genç ve diri yüzünüzle karşılaşıyorsunuz.

* Makyaj artisti Rıfat Yüzüak allığı yanaklara sürdükten sonra fırçada kalanı alnına, buruna ve çeneye sürmenin çok yanlış olduğunu söylüyor. “Bunu yaparak yüzünüzü renklendirmiyor, aksine şeklini bozup kirli görünmesine neden oluyorsunuz.”

* Bronz pudrayı tüm yüze sürmek yapılan en büyük hatalardan biri. Yüz hatlarınız kaybolur ve yüzünüz dümdüz görünür. Bronz pudrayı sadece elmacık kemiklerine sürün.

Light Gıdalarla Çalışmaya Çalışmak

Psikolog Zaza Yurtsever, üzerinde light yazan besinlerin zayıflamada sanıldığı kadar etkisi olmadığını söylüyor. “Aldığımız gıdanın enerjisi ne kadar yüksekse o kadar çabuk doyarız. Enerjisi düşük gıdaları ise doymadığımız için nasıl olsa light diye düşünerek gereğinden fazla tüketiriz ve aynı miktarda enerji alırız.

Makyajla Yatmak

En sık yapılan güzellik hatası makyajla uyumaktır. Ne kadar yorgun olursanız olun, günün bütün kiriyle yatağa girmekten vazgeçin. Sivilceler, alerjiler bir yana cildinizin kendini yenilediği en önemli saatleri boşa geçirmesine neden oluyorsunuz. Yüzünüzü yıkamaya haliniz yoksa hiç olmazsa baş ucunuzda makyaj temizleme mendilleri bulundurun.

Tırnak Etlerini Kesmek

Pediatrist Bastien Gonzales, tırnağı koruma görevi üstlenen tırnak etlerini kesmenin doğru olmadığına dikkat çekiyor. “Kesmek yerine, tırnak etini her zaman nemlendirin. Bir süre sonra tırnak etleriniz sizi rahatsız etmez ve kesme ihtiyacı duymazsınız.

Tek Bir Kapatıcıyla Her Hatayı Örtmek

Sivilceleri ve göz altı morluklarını kapatmak için farklı ürünlerden yardım almak gerekiyor. Hassas göz altları için likit/krem, sivilceleri örtmek içinse daha yoğun formüle sahip kapatıcıları kullanın.

Cildi Yanlış Nemlendirmek

Karma cilt yapısına sahip kişilerin alın ve burun bölgeleri yağlı, yanakları ise kurudur. Dermatoloji uzmanı Dr. Gökhan Uzun, cildiniz karmaysa alnınız ve burnunuz daha yağlı olduğundan, cilt temizleme işlemine bu bölgelerden başlamanızı öneriyor. Nemlendirmeye ise daha kuru olan yanaklardan başlayın ve daha yağlı olan bölgelere daha az sürün.

Göz Altına Açık Renk Sürmek

Göz altındaki koyu halkaları gizlemek için elimiz hemen açık renk kapatıcıya gidiyor. Oysa makyaj artisti Rıfat Yüzüak, açık rengin kusurları daha da ortaya çıkardığını hatırlatıyor. Göz altı halkaları çok koyu olanlar ten renginden bir ton koyu kapatıcı bile seçebilir.

Güneşlenmek

Bu hayatı yazmaktan asla vazgeçmeyeceğiz! Sağlıklı bronzluk diye bir düşünceyi aklınızdan silin. Dermatolog Dr.Gökhan Okan, ciltte erken yaşlanmaya neden olan ve cilt kanserine zemin hazırlayan güneş ve solaryumu hayatınızdan tamamen çıkarmanızı şiddetle öneriyor.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Vücut Niye Kötü Koku Salgılar?

Vücut Niye Kötü Koku Salgılar?

29 Ekim 2018
1.030 görüntüleme
Astım İçin Hangi Doktora Gidilir?

Astım İçin Hangi Doktora Gidilir?

6 Eylül 2018
903 görüntüleme
Topuk Dikenine ve Ağrısına Hangi Doktor Bakar?

Topuk Dikenine ve Ağrısına Hangi Doktor Bakar?

15 Mayıs 2018
3.338 görüntüleme
Ayak Mantarı Nasıl Geçer? Tedavisi

Ayak Mantarı Nasıl Geçer? Tedavisi

31 Mart 2018
1.639 görüntüleme
Yaz Lekeleri Vücuttan Nasıl Çıkar?

Yaz Lekeleri Vücuttan Nasıl Çıkar?

20 Eylül 2017
2.606 görüntüleme
Koyun Plasentası, Kuş Pisliği ve Yılan Zehri

Koyun Plasentası, Kuş Pisliği ve Yılan Zehri

18 Eylül 2017
2.404 görüntüleme
Ses Telleri Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ses Telleri Tedavisi Nasıl Yapılır?

16 Eylül 2017
3.621 görüntüleme
En iyi Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

En iyi Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

15 Eylül 2017
2.033 görüntüleme
Makyaj Çantası Önerileri ve Düzeltme

Makyaj Çantası Önerileri ve Düzeltme

13 Eylül 2017
1.901 görüntüleme
Varis Hastalığı Nasıl Geçer?

Varis Hastalığı Nasıl Geçer?

12 Eylül 2017
1.944 görüntüleme
Şekerin Vücuda Zararları – Aman Dikkat

Şekerin Vücuda Zararları – Aman Dikkat

11 Eylül 2017
1.883 görüntüleme
Dut Neye İyi Gelir?

Dut Neye İyi Gelir?

1 Eylül 2017
1.685 görüntüleme
Argan Yağı Faydaları Nelerdir?

Argan Yağı Faydaları Nelerdir?

28 Ağustos 2017
1.266 görüntüleme
Bahar’da Cilt Koruma Önerileri

Bahar’da Cilt Koruma Önerileri

11 Haziran 2017
1.508 görüntüleme
Üç Günlük Diyet Önerisi

Üç Günlük Diyet Önerisi

20 Şubat 2017
1.499 görüntüleme
Saç Bakım Maskesi Nasıl Yapılır?

Saç Bakım Maskesi Nasıl Yapılır?

19 Şubat 2017
1.211 görüntüleme
Kaş Şekillendirme Yolları

Kaş Şekillendirme Yolları

5 Şubat 2017
1.909 görüntüleme
Bunlar da var!
Karabiber’in faydaları

Karabiber’in faydaları

1 Eylül 2014
1.413 görüntüleme
iPhone Dikte Özelliği Nasıl Etkinleştirilir?

iPhone Dikte Özelliği Nasıl Etkinleştirilir?

22 Haziran 2016
1.499 görüntüleme
Touch ID Sorunu Nasıl Çözülür?

Touch ID Sorunu Nasıl Çözülür?

9 Şubat 2016
1.999 görüntüleme
Koyun Plasentası, Kuş Pisliği ve Yılan Zehri

Koyun Plasentası, Kuş Pisliği ve Yılan Zehri

18 Eylül 2017
2.404 görüntüleme
Efsane Yeşilçam Replikleri

Efsane Yeşilçam Replikleri

30 Aralık 2015
6.951 görüntüleme
Google Play’e Uygulama Nasıl Yüklenir?

Google Play’e Uygulama Nasıl Yüklenir?

3 Aralık 2018
929 görüntüleme
Champs Elysees hangi şehrin ünlü caddesidir

Champs Elysees hangi şehrin ünlü caddesidir

11 Mart 2016
1.498 görüntüleme
14 Nerenin Plaka kodu

14 Nerenin Plaka kodu

8 Eylül 2015
3.137 görüntüleme
İnstagram’da en çok kullanılan etiketler

İnstagram’da en çok kullanılan etiketler

27 Kasım 2015
1.868 görüntüleme
Kasık ağrısı nedenleri nelerdir?

Kasık ağrısı nedenleri nelerdir?

29 Ocak 2016
2.028 görüntüleme