Aydilge Kimdir, Yaşı, Boyu, Kilosu, Aydilge Aşk Olmak Röportajı

Bunları Biliyor Musunuz? 28 Ocak 2017
1.795 görüntüleme

25 Haziran 1979 tarihinde Kütahya’da doğan şarkıcı, besteci ve kitap yazarı Aydilge Sarp ya da bilinen adıyla Aydilge bu işler haricinde radyo programcılığı da yapmaktadır.

İlk kitabı; “Kalemimin Ucundaki Düşler” adlı öykü kitabı. (1997)
Romanı; “Bulimia Sokağı” adlı romanı. (2002)
İkinci romanı; “Altın Aşk Vuruşu” adlı romanı. (2004)

Aydilge’nin yaşı: 25 Haziran 1979 (36)

Aydilge’nin boyu: 156 cm

Aydilge’nin kilosu: 53 kg

Aydilge hakkında daha detaylı bilgiye buradaki wikipedia sayfasından ulaşabilirsiniz.

Uzun zamandır gözde şarkıcılar arasında olan Aydilge‘yi yapılan röportajla tanımaya çalışalım. Röportajla sizi baş başa bırakıyoruz.

Müziğe olan ilgin ne zaman ve nasıl başladı?

Aslında müzik her dakika her saniye bizimle, doğduğumuz anda bile ağladığımızda çıkardığımız bir melodi var. Dolayısıyla benim için her şey ses ve müzikten oluşuyor.

Profesyonel anlamda düşünürsek; 7 yaşımdayken TRT korosunun bir sınavı vardı, konservatuvar gibi bir sınav. Koroya radyo sanatçısı arıyorlar, çok küçük yaşlardan itibaren alıp eğitim veriyorlardı. O sınavı kazandım; gerçekten çok profesyonel ve sıkı bir eğitime tabi tutuldum. Ama bu dönemin çok öncesinde de, ben inanıyorum ki, her yaşta hatta her saniye nefes aldığımız sürece müziği hissediyoruz ve yaşıyoruz.

Aydilge Kimdir, Aydilge Aşk Olmak Röportajı

Peki “Müzisyen” olmaya ne zaman karar verdin?

Müzisyen olmak benim karar verdiğim bir şey olmadı hiçbir zaman. Müzisyen olmakla ilgili içimde hep çok emin olduğum güçlü bir sezgi vardı. Zaten müziğin içinde doğdum; aldığım eğitim yine bu yönde devam etti, hep müzikle yaşıyordum, kendi bestelerimi yapıyordum henüz 8 yaşındayken.

Yani her şey kendiliğinden gelişti aslında. Üniversiteyi bitirip İstanbul’a geldiğimde, albüm çıkarmak için zorlu bir sürece girdiğimde tüm arkadaşlarım “İstanbul’da bir tane bile arkadaşın yok, nasıl yapacaksın?” diye sorup duruyorlardı ve hiçbiri bana inanmıyordu. Ben aksine müzisyen olacağıma o kadar çok inanıyordum ki, hem şarkılarıma hem müziğime… Ve gerçekten de inancım boşa çıkmadı ve her şey istediğim gibi oldu.

Lisedeyken müzikle aran nasıldı?

Lisede de her an müzik yapıyordum, o zamanlar korodan mezun olmuştum ve radyo sanatçılığı unvanını da almıştım. Artık gitar da çalmaya başlamıştım, enstrümanı takiben bestelerim şekillenmeye başladı. Daha sonra grup kurmaya başladım; neredeyse sokaktaki insanları çevirip grup kurmaya ikna edecek haldeydim, öyle bir tutkuydu (gülüyor). Konser verebileceğimiz bir imkan doğduğu zaman; festival, okul şenliği vb. hep ilk sırada biz vardık, çok da hevesliydik. O zaman her şey çok amatördü tabii ki ama müzik aşkı daha o zaman bile kendini belli ediyordu.

Ara soru: Lisedeyken müzikle aran nasıldı? Müzik yolculuğunda geçmişten günümüze yönünü belirleyen herhangi bir olay oldu mu?

İstanbul’a geldiğim dönemde bir yandan müzik editörlüğü yapmaya devam ediyordum ve sık sık röportajlara gidiyordum. Bir gün Hakan Kurşun ile röportaja gitmiştim; kendisi o dönem Bilgi Üniversitesi’nde eğitmenlik yapıyordu ve alternatif müzik camiasında çokça sevilen ve takdir edilen bir müzisyendi.

Röportaj sırasında ufak bir ara verdik. Bu arada, ben de yakınımda asılı duran gitarlardan birini alıp çalmaya ve söylemeye başladım. Hakan Kurşun geri döndüğünde ‘Ne kadar orjinal bir sesin var, bu şarkıyı tekrar çalıp söyler misin?’ diye sordu. Ben de zaten şarkı söylemeye bayıldığım için seve seve yeniden çalıp söyledim. Kendisi herhangi bir kaydım olup olmadığını sordu… Ben de o sıralar kayıtlarımı birilerine dinletmek umuduyla hep yanımda taşıdığımdan kaydımı hemen kendisine verdim.

6 ay sonra bir telefon geldi: Hakan arıyordu, “Bir plak şirketinin başına geçtim ve sana bir albüm yapmak istiyorum” dedi. Heyecandan olduğum yerde kalakaldım, inanamamıştım çünkü.

Çok da güzel bir albüm yaptık beraber, Türkiye’de alternatif müziğin gelişmesine katkıda bulunduğunu düşünüyorum o albümün ve tabii ki Hakan Kurşun’un. Ki kendisi o dönem Hayko Cepkin, Dorian gibi alternatif grupların piyasaya çıkmalarını ve ayakta kalabilmelerini sağladı.

aydilge kimdir, aydilge röportaj, aydilge aşk olmak röportajı

Şarkılarında en çok duyduğumuz ve tabii hissettiğimiz şey aşk neredeyse… Son Single’ının ismi de “Aşk Olmak” senin için aşk ne ifade ediyor? Aşka neden bu kadar ihtiyacımız var?

Aşkın tanımını yapmayı tamamen reddediyorum, çünkü onu tanımladığınız anda bütün büyü bozuluyor. Mevlana’nın çok güzel bir sözü vardır: “Duyduğu aşkı tarif eden, yeterince yanmamış demektir.” Aşkı tanımlamak yerine, şarkılarıma ve hikayelerime taşıyorum. Bence aşk yalnızca karşı cinse duyulan tekil bir his değil; çok daha ötesi, aşık bir şekilde coşkulu bir yaşam sürmekten bahsediyorum aslında.

Mucizelerin peşinde koşup duruyoruz ama aslında etrafımızda onlarcası var. O kadar çok mucize var ki; yağmur, güneş, ay… İşte bu mucizeler beni hep “aşık” kılıyor. Akıl bizi çoğu zaman yapabileceklerimizden alıkoyuyor, bu yüzden kalpten yaşayabilmeli aklı kimi zaman dışarıda bırakabilmeliyiz. Benim yapmaya çalıştığım da bu; kalbe dönmek.

Hani aşık olduğunuzda yüzünüzde sebepsiz, şapşal bir gülümseme olur ya, garip bir mutluluk yaşarsınız sürekli; işte o hal, bir erkek ya da kadından bağımsız dünyadaki herkesin yaşaması ve yaşatması gereken bir hal. Bu yüzden de aşk çok önemli.

Dizi müziği ile diğer üretimlerin arasında bir fark var mı? Bu hikayeye ya da hisse bağlı kalmak seni sınırlandırıyor mu?

Hikayenin beni sınırlandırdığını pek düşünmüyorum, evet belirli bir hikaye ya da konu var ama ben onu kendimegöre yorumlayıp ortaya yeni bir şarkı çıkarıyorum. Mesela Kiralık Aşk Dizisi için bestelediğim şarkıda dizinin adını hiç kullanmadım, sanki şarkı içerisinde “kiralık” ve “aşk” kelimeleri negatif bir anlam verecekmiş gibi geldi.

O nedenle, her insanın dünyada gelip geçici olduğu gibi her aşkın da kalpler için geçici olduğunu söylemek istedim ve şöyle yorumladım: “Sen misin ilacım? Ben kalbinde bir kiracı, yerleşicem sımsıkı ben, aşk baş tacı.” Ben şarkıyı yazmadan önce karakterleri de oyuncuları da görmek istedim; ilk anda Barış Arduç’un gülümsemesi çok dikkatimi çekti, çok güzel, çok içten gülümsüyordu çünkü. “Sen üzülme, bi gülümse, gel benimle” sözleri de öyle çıktı mesela. Sonra zaten aynı gülümseme herkesin dikkatini çekti, ünlü oldu.

aydilge, aydilge fotoğrafları, aydilge kimdir

Şarkı da büyük bir ilgi gördü… Bu ilgiyi neye bağlıyorsun?

Dizi izleyicine geçen hislerle benim hislerim çok paralel. Diğer yandan şarkılarımı olabildiğince samimi ve içten bir şekilde yaratmaya çalışıyorum. Bir de kalbi güzel dizilere müzik yapmayı seviyorum; insanların duygularını sömüren, gözyaşı ticareti yapan hiçbir diziye müzik yapmak istemem, yapamam da zaten.

Yapımcıların, oyuncuların iyi kalpli ve içten olmadıklarını düşündüğüm hiçbir diziye şarkı bestelemem mümkün değil. Çünkü dizilerin insanların üzerinde çok büyük bir etkisi var ve kötü izler bırakan ya da kötü hisler yaşatan diziler bu anlamda çok tehlikeli. Benim hayat duruşum zaten tamamen bu uyuşmuşluğa, çaresizliğe ve umutsuzluğa karşı durmak üzerine, Şarkının bu kadar sevilmesinin sebebi de bana kalırsa yaydığı pozitif enerjisiyle alakalı.

Unutamadığın bir konser var mı?

O kadar çok var ki, hangisini söylesem diğerine haksızlık olur. Ama çok güzel bir anımı anlatabilirim. Turneye çıktığımız dönemde, Doğu’ya gitmiştik; Van konserinden çıktık Iğdır’a geçiyorduk. Yolda ekip yorulunca bir mola almak istediler. Ben arabanın içinde uyukluyordum, kısa bir süre sonra grup arkadaşlarım arabaya gelip “Aydilge inanılmaz bir şey oldu” dediler.

Mola verdiğimiz yerde minik bir köy okulu vardı, okulun zili “Kiralık Aşk” melodisi ile çalıyordu. Koşarak okula gittik, çocuklar heyecandan ne yapacaklarını şaşırdılar. Onlar için önemli bir andı eminim ama benim için çok daha önemliydi. Benim hayatımı var eden şeyler bunlar çünkü, böyle anlar ve hisler…

Müzik ile ilgilenen gençlere temel bir kaç önerin var mı? Deneyimlerinden yola çıkarak…

Kesinlikle bu işlerin tanıdık ya da torpille olduğu, bunca kişinin arasından sıyrılmanın mümkün olmayacağı yanılsamalarına kapılmasınlar. Çünkü bu tür düşünceler sizi aksiyon almaktan alıkoyar, önünüze geçer. Ben Ankara’dan İstanbul’a geldiğimde bir kişi bile tanımıyordum, sıfırdan başladım ve albümü çıkarmayı başardım.

O yüzden kendilerine ve müziklerine inanmalılar. Eğer müzik olmadan yaşayamıyorum diyorlarsa gerisi gelecektir, inanmakla başlıyor her şey. Bir de kimsenin söylediğine aldırmasınlar, kendi bildikleri yoldan gitsinler… Çünkü herkes her şeyi bildiğini düşünüyor ancak durum pek öyle değil. Albümüm çıktığında daha alternatif müziğin ne olduğu bilinmiyordu, kimse dinlemez, bu albüm satmaz dediler. Şimdi aynı albüm kült albümlerin arasında yer aldı.

Kaynak: Bu yazı için Vodafone Dergi ailesine teşekkürler.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Balık Kokusu Sendromu Nedir?

Balık Kokusu Sendromu Nedir?

28 Ekim 2018
893 görüntüleme
Kolajen Enjeksiyonu Nedir?

Kolajen Enjeksiyonu Nedir?

28 Ekim 2018
666 görüntüleme
Telefon ve Cep Telefonunu kim icat etti?

Telefon ve Cep Telefonunu kim icat etti?

22 Ekim 2018
921 görüntüleme
Bitcoin ve Altcoin Satın Alma Siteleri – Robicoin.com

Bitcoin ve Altcoin Satın Alma Siteleri – Robicoin.com

21 Mayıs 2018
1.407 görüntüleme
Reklamtrk ile Siteleriniz Üzerinden Para Kazanma

Reklamtrk ile Siteleriniz Üzerinden Para Kazanma

3 Aralık 2017
2.283 görüntüleme
Savunma Sporları ve Özellikleri

Savunma Sporları ve Özellikleri

6 Haziran 2017
2.824 görüntüleme
2017’de izlenebilecek filmler

2017’de izlenebilecek filmler

16 Mart 2017
1.344 görüntüleme
Glisemik İndeks Nedir? Diyeti ve Gıdaları

Glisemik İndeks Nedir? Diyeti ve Gıdaları

17 Şubat 2017
1.465 görüntüleme
En iyi Not Alma Uygulamaları

En iyi Not Alma Uygulamaları

8 Şubat 2017
3.239 görüntüleme
2017’nin En iyi Link Kısaltma Siteleri

2017’nin En iyi Link Kısaltma Siteleri

7 Şubat 2017
3.859 görüntüleme
İstanbul’da Gidilecek Mekanlar, Mekan Önerileri

İstanbul’da Gidilecek Mekanlar, Mekan Önerileri

3 Şubat 2017
2.330 görüntüleme
Richard Branson Girişimcilere Öğütler

Richard Branson Girişimcilere Öğütler

2 Şubat 2017
4.770 görüntüleme
Okul için Kıyafet ve Tarz Önerileri

Okul için Kıyafet ve Tarz Önerileri

1 Şubat 2017
1.836 görüntüleme
Dünyanın En Ünlü 10 Çorbası

Dünyanın En Ünlü 10 Çorbası

31 Ocak 2017
2.868 görüntüleme
En iyi Hava Durumu Uygulamaları

En iyi Hava Durumu Uygulamaları

30 Ocak 2017
3.108 görüntüleme
Kayyum Nedir, Görevleri Ve Yetkileri Nelerdir?

Kayyum Nedir, Görevleri Ve Yetkileri Nelerdir?

19 Ocak 2017
1.633 görüntüleme
Metin2 Pvp Serverlar

Metin2 Pvp Serverlar

11 Ocak 2017
1.715 görüntüleme
Henry Ford Kimdir?

Henry Ford Kimdir?

9 Ocak 2017
1.415 görüntüleme
Bunlar da var!
01 Nerenin Plaka kodu

01 Nerenin Plaka kodu

21 Ağustos 2015
1.942 görüntüleme
İstanbul Auer Kombi Bakım ve Onarım Servisi

İstanbul Auer Kombi Bakım ve Onarım Servisi

4 Ocak 2017
1.078 görüntüleme
Kedi Üzerinde Yapılmış İlginç Çizimler

Kedi Üzerinde Yapılmış İlginç Çizimler

5 Aralık 2015
3.417 görüntüleme
Vücut Niye Kötü Koku Salgılar?

Vücut Niye Kötü Koku Salgılar?

29 Ekim 2018
927 görüntüleme
iOS’ta sistem uygulamaları nasıl gizlenir?

iOS’ta sistem uygulamaları nasıl gizlenir?

16 Ocak 2016
1.190 görüntüleme
Nedim Günsür kimdir?

Nedim Günsür kimdir?

18 Ekim 2015
2.996 görüntüleme
Reklam Alabileceğiniz Bütün Reklam Firmaları

Reklam Alabileceğiniz Bütün Reklam Firmaları

4 Aralık 2016
2.077 görüntüleme
Zencefilli Un Kurabiyesi Tarifi

Zencefilli Un Kurabiyesi Tarifi

25 Kasım 2016
1.106 görüntüleme
Sahurda ne yemeli?

Sahurda ne yemeli?

9 Temmuz 2014
1.367 görüntüleme
Subway Surfer Görevleri Nasıl Yapılır?

Subway Surfer Görevleri Nasıl Yapılır?

19 Mart 2018
46.841 görüntüleme