Ses Telleri Tedavisi Nasıl Yapılır?

Sağlık Haberleri - Sağlıkla İlgili Haberler 16 Eylül 2017
1.490 görüntüleme

ses telleri nasıl tedavi edilir, ses telleri tedavisi, ses teli tedavi

Çatallaşan, kısılan sesin tek sorumlusu soğuk algınlığı değil. Stresten kişilik sorunlarına, sigaradan kafein tüketimine kadar günümüze pek çok alışkanlık, detay ve davranış, ses tellerini vuruyor. Yıpranan her yerimiz için bir şey yapmak mümkün. Peki ya ses telleriniz için?

Sesimiz kimliğimiz. Bunu herkesin farklı bir ses tonu olduğu için söylemiyoruz. Sesimiz duygu durumumuzdan tutun da, nasıl nefes aldığımıza kadar bize ait birçok kişisel bilgiyi barındırıyor. Ses tellerinin de özel bir bakımı hak ettiğini şimdiye kadar düşünmemiştik. Ses sorunları vardı ama sanki eskiden sadece şarkıcı ve oyunculara aitti. Şimdi işler değişti. Yoğun metropol yaşamına bağlı olarak sigara, alkol, stres, yorgunluk, hastalıklar, travmalar, çevre kirliliği arttı, ses teli sorunları hepimizi tehdit eden kronik bir rahatsızlığa dönüştü. İhtiyaçlar çözümleri de beraberinde getiriyor.

Amerika’da bir kaç senedir ses tellerini tedavi için uygulanan yöntemler, kısa süre önce Avrupa’da da kullanılmaya başlandı. Özellikle seslerini olur olmadık vurgularla yükselten, normal sohbetlerinin ses tonları yüzünden tartışma gibi yorumlandığı Akdenizliler, bu tedavilere ihtiyaç duyuyorlar. Türkiye’de de bu konuda yapılan bazı uygulamalar ve doğru bilinen yanlışlar var.

Ses Telleri neye benzer?

KBB Hastalıkları Uzmanı Op.Dr. Atilla Şengör’ün ofisini ziyaret edene kadar, ses tellerinin neye benzediği hakkında bir fikrimiz yoktu. Adı üzerinde, tele benzeyen bir şey hayal ederken, ses teli dediğimiz şeyin iki kalın kastan ibaret olduğunu öğrendik. Nefes alırken açılarak V şeklini alan bu kaslar, konuşurken sıkı şekilde kapanıyor. Eğer kapanma sırasında boşluk kalırsa, yani herhangi bir nedenle kapanma sorunu yaşarsa sesimiz kısılıyor, çatallaşıyor. Sağlıklı ses telinin tek işareti bu değil. “Ses tellerinin üzerinde bulunan kaygan jel doku, gırtlak hareketlerinin sağlıklı olmasını sağlar. “Bu dokunun kurumaması çok önemlidir.” diyor Şengör. Sigara içenlerin sesinin kısılmasının sebebi de bu. Çünkü sigaradaki katran bu bölgeyi zaman içerisinde kurutuyor. Aynı şekilde ağızdan nefes almak da jel dokunun kurumasının nedeni. Şengör, son yıllarda modern insanın maruz kaldığı alerji problemlerine dikkat çekiyor.

“Burnumuz, geniz, boğaz, kulak yollarındaki tüm problemlerin başlangıç noktasıdır. Günde 20 bin litre havayı içeri sokar, burun çalışmazsa problemler başlar. Alerjilerin artmasıyla burun tıkanıyor, ağızdan nefes almayı tetikliyor. Dolayısıyla ses telleri olumsuz etkileniyor.” Alkol ve fazla kafein sıvı kaybına yol açıyor, yeterli su tüketmemek ve baharatlı beslenmek de jel dokusunun kurumasında etken.

Ses Kısılmasının Nedenleri

Ses telleri nefes ve yemek borularına çok yakın. Bu yüzden reflünüz varsa ses kısıklığı yaşamanız olası. Mide asidinin tellere nasıl zarar vereceğini bir düşünsenize? Ses tellerimizi korumak için, akciğer mi yoksa diyafram nefesimizi mi alıyoruz, bu bile önemli. “Akciğer nefesi hızla alınır, çabuk tüketilir, kalbe baskı yapar. Şarkı söylerken ya da bağırırken nefesi doğru kullanamadığımız için ses tellerini zorlarız. Diyafram nefesi ise farklıdır. Nefesi iyi kullanmaya olanak tanır” diyor, Amerikan Hastanesi’nden Dil ve Konuşma bozuklukları uzmanı Seda Atilla Şahin. En değerli iletişim aracımızı yanlış kullanmak, çağın önemli bir sorunu. Stresle yaşayan modern insanın sesini bilinçsizce yükseltmemesi gibi bir durum düşünülemez.

Şahin, “Sık sık yüksek sesle, arka fonu bastırmaya çalışarak konuşmak, çığlık atmak, sık sık geniz temizlemek vokal suistimaldir” diyor ve bunun sonucunda ses tellerinin birbirine hızla çarparak zaman içerisinde birçok insanın problemi olan lezyon ve nodüllerin oluştuğuna dikkat çekiyor. Nodüller genelde simetrik olarak iki ses telinde de bulunuyor. Ses tellerinin sağlıkla kapanmasını engelledikleri için seste kısılma ve tınısında değişim yaratıyorlar. Şengör, nodüllerin günümüz insanının problemi olduğunu söylüyor. Hatta yaşı küçük nodüllü hastaları bile varmış: “Aileleri stres terapisine götürüyor çocukları. Deşarj olmak için bağırıyorlar. Sonuç, ameliyatlık nodülleri olan çocuklar.” Sesini çok kullanan kişiler için de tehlike var. Zaman içinde ses telleri şişiyor ve oluşan ödem sonucu ses çıkmıyor. Şengör: şarkıcı, öğretmen, politikacı gibi sesini çok kullandığı için problem yaşayan hasta grubuna bir yenisinin eklendiğini söylüyor: Çağrı merkezi çalışanları. Kişilik yapısına bağlı ses kısılmaları bile mevcut. Mesela gergin kişilerin ses tellerinde buna bağlı kasılma oluyor. Sağlıklı kapanmayan ses çatallaşıyor.

Ses teli de gençleşir

Elbette her organ gibi ses telleri de yaşlanıyor. Bir çok insan doğal yaşlanmayla birlikte bir miktar ses kısıklığı da yaşıyor. Ancak, Yrd.Doç. Dr. İsmail Koçak, ses telini gençleştirmek için değil, sesi daha iyi bir hale getirmek için değil, sesi daha iyi bir hale getirmek için tedavi amaçlı çalıştıklarını söylüyor: “Botox, hyalüronik asit, dolgu, karından alınan kişi kendi yapı ile yapılan uygulamalar gibi, yüzümüzde anti-aging amaçlı kullanılan maddeler, ses tellerine de uygulanıyor. Ancak bu içeriklerin sesi gençleştirdiğini düşünmek çok yanlış. Bu yöntemler, ses telleri ortada birleşmeyen, ses teli zayıflığı yaşan kişiler için düşünülebilir. Ya da ses tellerinde kas gerilmesi yaşayan hastalarda Botox deformasyonları tedavi amaçlı kullanılır.” Koçak, bu tedavilerin geçici olduğunu da özellikle vurguluyor. Belirlenen hedefe göre bu ameliyatlardan biri ya da birkaçı seçiliyor. Konuşmamız sırasında merak ediyorum, kasları felç eden Botox, gırtlak ve nefes borusunun çok yakınına uygulamak tehlikeli değil mi? Koçak, kullanılan miktarın çok düşük olduğunu söylüyor. Botox’un uygulandığı yerin solunum yoluyla ilgisi olmadığını özellikle belirtiyor.

Ses tellerini korumak elimizde

Ses tellerimizin uğradığı deformasyonda modern hayatın payı olduğunu söylemiştik. Eğer sesinizde aniden ortaya çıkan bir çatallaşma ya da kısılma varsa, öncelikle sesinizi bir süre kullanmayarak dinlendirin. Bol su tüketin, sigara içilen ortamlardan uzak durun. Çünkü pasif içicilik bile ses tellerinde hasara yol açıyor. Yurt dışında ses tellerine detoks uygulaması çok revaçta. Özellikle sigara ve çevre kirliliğine bağlı kalıntılar, sülfat içeren termal suların buharlarıyla tedavi ediliyor. Sesi doğru kullanmak için, oyuncuların yaptığı nefes kontrolüne dayalı ses egzersizlerinden yararlanılabilir. Ancak ses tellerinizle ilgili sorun iki haftadan uzun sürerse kulak burun boğaz uzmanına gitmenizde fayda var.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Ayak Mantarı Nasıl Geçer? Tedavisi

Ayak Mantarı Nasıl Geçer? Tedavisi

31 Mart 2018
264 görüntüleme
Yaz Lekeleri Vücuttan Nasıl Çıkar?

Yaz Lekeleri Vücuttan Nasıl Çıkar?

20 Eylül 2017
1.212 görüntüleme
Koyun Plasentası, Kuş Pisliği ve Yılan Zehri

Koyun Plasentası, Kuş Pisliği ve Yılan Zehri

18 Eylül 2017
1.171 görüntüleme
En iyi Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

En iyi Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

15 Eylül 2017
1.084 görüntüleme
Makyaj Çantası Önerileri ve Düzeltme

Makyaj Çantası Önerileri ve Düzeltme

13 Eylül 2017
1.025 görüntüleme
Varis Hastalığı Nasıl Geçer?

Varis Hastalığı Nasıl Geçer?

12 Eylül 2017
1.006 görüntüleme
Şekerin Vücuda Zararları – Aman Dikkat

Şekerin Vücuda Zararları – Aman Dikkat

11 Eylül 2017
978 görüntüleme
Dut Neye İyi Gelir?

Dut Neye İyi Gelir?

1 Eylül 2017
668 görüntüleme
Argan Yağı Faydaları Nelerdir?

Argan Yağı Faydaları Nelerdir?

28 Ağustos 2017
520 görüntüleme
Bahar’da Cilt Koruma Önerileri

Bahar’da Cilt Koruma Önerileri

11 Haziran 2017
473 görüntüleme
Üç Günlük Diyet Önerisi

Üç Günlük Diyet Önerisi

20 Şubat 2017
702 görüntüleme
Saç Bakım Maskesi Nasıl Yapılır?

Saç Bakım Maskesi Nasıl Yapılır?

19 Şubat 2017
561 görüntüleme
Kaş Şekillendirme Yolları

Kaş Şekillendirme Yolları

5 Şubat 2017
893 görüntüleme
El Bakımı ve BBL Teknolojisi

El Bakımı ve BBL Teknolojisi

5 Şubat 2017
578 görüntüleme
El Bakımına Özen Gösterin

El Bakımına Özen Gösterin

23 Ocak 2017
578 görüntüleme
Doğal Kirpik Uzatma Yolları

Doğal Kirpik Uzatma Yolları

19 Ocak 2017
724 görüntüleme
Smoothie Tarifleri, Smoothie Nasıl Yapılır?

Smoothie Tarifleri, Smoothie Nasıl Yapılır?

9 Ocak 2017
679 görüntüleme
Bunlar da var!
Asetilen (Etin)’in Yapısı

Asetilen (Etin)’in Yapısı

17 Haziran 2016
1.540 görüntüleme
Şeker Hastalığı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Şeker Hastalığı İçin Hangi Doktora Gidilir?

16 Şubat 2016
4.585 görüntüleme
Milovan Djilas kimdir?

Milovan Djilas kimdir?

8 Ekim 2015
992 görüntüleme
En iyi 3D Max Modifier’lar

En iyi 3D Max Modifier’lar

25 Aralık 2015
975 görüntüleme
Hüsrev Sami Kızıldoğan Kimdir?

Hüsrev Sami Kızıldoğan Kimdir?

5 Kasım 2015
1.789 görüntüleme
HyperX Fury DDR3 RAM İncelemesi

HyperX Fury DDR3 RAM İncelemesi

27 Ağustos 2014
804 görüntüleme
Tumblrun Türkiyedeki Yeri Nedir

Tumblrun Türkiyedeki Yeri Nedir

22 Şubat 2016
770 görüntüleme
En iyi Racon sahnesi

En iyi Racon sahnesi

16 Ocak 2016
1.988 görüntüleme
Humuslu toprak nedir?

Humuslu toprak nedir?

16 Haziran 2014
1.734 görüntüleme
Katatoni nedir?

Katatoni nedir?

26 Ekim 2015
908 görüntüleme