Makyaj Çantası Önerileri ve Düzeltme

Sağlık 13 Eylül 2017
870 görüntüleme

makyaj çantası önerileri, makyaj çantasında neler olmalı, makyaj çantası içerisindekiler

Kozmetikler, tıpkı kıyafetler gibi tarzınızı yansıtır. O halde eskilerden kurtulmak, yenilikleri denemek, ihtiyaçları gözden geçirmek için makyaj çantanızı ele almaya ne dersiniz?

Doğru söyleyin, çok ihtiyacınız olduğunu düşünüp aldığınız ve çekmecenizin arka köşelerine hapsettiğiniz ne kadar kozmetiğiniz var? Alışverişe her çıkışta ihtiyacınız olanın dışında ne varsa toplayıp eve getiriyorsunuz değil mi? O kadar çok marka ve ürün var ki, aklımızın karışması doğal. Kimi zaman gösterişli bir ambalaj ya da bir reklam filmi bizi raydan çıkarmaya yetiyor. İşin ucunda güzellik olduğu için de bu hataya sıkça düşülüyor. Makyaj artisti Nimet İnkaya, geçmişte olduğu gibi makyajı “boyanmak” için değil, yüzümüzde beğendiğiniz bölgeleri öne çıkarmak amacıyla yapmamız gerektiğini söylüyor: “Çağın ana trendi doğallık. Fazla kozmetik ister istemez bizi bundan uzaklaştırır. Oysa amacınız, doğru birkaç ürünle en güzel halinizi ortaya çıkarmak olmalı. Yağlı bir cildiniz varsa ya da kirpikleriniz kısaysa ona göre ürün satın alın. Diğerleri sizi ilgilendirmesin.”

Tıpkı gardıroplar gibi, makyaj çantaları da zaman zaman detoksa ihtiyaç duyuyor. Estee Lauder’in makyaj artisti Toga Aybakan, bu temizliğin birçok avantajı olduğunu söylüyor: “Öncelikle daha pratik ve organize oluyorsunuz. Bu, 24 saatin yetmediği şehirli kadınlara zamandan ve nakitten tasarruf sağlıyor. Ayrıca cilt sağlığı açısından da gerekli. Kullandığımız fondöten bitmeden bir yenisini alıp eskisini çekmecede bekletirseniz, tekrar ihtiyaç duyduğunuzda son kullanma tarihi muhtemelen geçmiş olacak. Bu tip ürünleri kullanmak cilt için zararlı.”

Atılacaklar, Kalacaklar

Makyaj çantanızın içindekiler, sezon trendlerinden önce sizi yansıtmalı, ihtiyacınıza cevap vermeli. Herkesin çantasında bir maskara, allık, fondöten ve ruj bulunmalı demek yanlış olacaktır. Çantanın içindekiler ten makyajı, göz makyajı ve dudaklar şeklinde genel başlıklar altında toplamak daha doğru. Bu sayede kendinize en uygun ürünleri siz yine kendiniz belirlemiş olursunuz. Bir kadının çantasında, ciltteki parlamayı alan, makyajı sabitleyen transparan bir pudra kesinlikle bulunmalı dersek, kuru cildi olan kadınlara haksızlık yapmış oluruz. Onun yerine çantanızda makyajı sabitlemek için bir ürün olmalı demek daha doğru olur. Bu yüzden işe, cilt yapınıza ve tonunuza uygun olmayan ürünleri çantanızdan elemekle başlayın. Ardından sıra çok uzun zamandır kullandığınız kozmetiklere gelecek. Kozmetiklerin son kullanma tarihleri vardır. Özellikle likit formlu olanlar içlerinde bakteri üreyebileceği için uzun süre kullanılmamalıdır. “Kapatıcı, pudra, far, allığa 2 yıl ömür biçilmişken, rujun ve fondötenin ömrü 1, maskaranın ise sadece 6 aylıktır” diyor, makyaj artisti Suna Tensi.

Tensi’ye göre detoksun bir diğer önemli adımı da fırçaların temizliği. “İyi bakılan fırçalar yıllar boyu kullanılır. Her ay bir ya da iki kere temizlemek önemli. Birçok markanın özel fırça temizleme solüsyonlarından ya da bebek şampuanlarından faydalanabilirsiniz. Fırça temizliğinde önemli olan, kılların yapısını ve çıkış yönünü bozmadan temizlemek.

Diğer güzellik ekipmanlarına gelirsek; kirpik kıvırıcınız artık işe yaramıyorsa iç kısımdaki lastiklerinin değişmesi gerekiyor demektir. Elinizde yedek lastik yoksa yenisini alın. Aynı şekilde cımbızınız da eskisi gibi kuvvetli değilse, uçları körelmiş olabilir. Biraz bileyletmek eskisinden daha iyi olmasını sağlar.

Elimizde olanları değerlendirdik. Şimdi asıl sorun alışverişe çıkıp eksikleri tamamlamakta. Doğru alışveriş için spesifik bir ürün üzerine yoğunlaşıp kişisel özelliklerinize göre seçim yapın. Mesela maskara seçerken en son çıkanı almak yerine, kirpiklerinizin sıkıntısı yönünde karar vermelisiniz. Çünkü eskiden sadece kirpikleri boyamak için kullanılan maskara, şimdi kirpikleri kıvırmak, hacim kazandırmak gibi birçok ek işleve de sahip. “Kozmetik alışverişi sırasında cilt yapınızı ve tonunuzu, göz ve saç renginizi hatta dudak tonunuzu göz önünde bulundurmak şart” diyor, makyaj artisti Gila Banezra. Tensi ise alternatifler devrinde yaşadığımızı söylüyor: “Her şey teknolojik imkanlara ve kadınların ihtiyaçlarına göre şekillenmekte. Mesela renkli nemlendirici, fondöten sevmeyen, kullanamayan kadınlar düşünülerek yaratılmış bir ürün. Biz kimyasalların olumsuz sonuçlarını keşfetmeye başlamış bir nesiliz. Organik makyaj, mineral makyaj ve SPF korumalı ürünler cilt dostu ve çantamızın yeni gözdeleri.

Kozmetik Alışverişi için Öneriler

  • Dudak tonunuzu anlamak için tüm makyajınızı temizleyin. Dudağınızın iç kısmında kalan renk biraz daha koyudur. İşte bu renge yakın tonlarda rujlar dudaklarınıza hem renk verecek hem de doğal duracaktır.
  • Göz kalemi alırken arkasında dağıtıcı silgisi olanları tercih ederseniz aynı ürünle buğulu göz makyajı da yapabilirsiniz.
  • Farlarınız kendi arasında uyumlu renklerden seçerseniz, birbirlerine karıştırarak da kullanabilirsiniz.
  • Fırçalı eyeliner yerine krem dokulusunu seçerek göz kalemi yerine de kullanabilirsiniz.
  • Tercihiniz akıllı ürünlerden yana olsun. Hem dudaklara hem yanaklara kullanılan krem allıklar ya da ıslatılınca eyeliner olan farlar gibi.
  • Renk seçimlerinde ten renginiz önem taşıyor. Eğer beyaz t-shirt’ün yakıştığı biriyseniz cilt tonunuz soğuk, Beyaz yerine krem renkli t-shirt’le daha iyi görünüyorsanız tonunuz sıcak.
  • Soğuk ciltlere, beyaz, metalik gri, koyu yeşil, mor ve mavi renkli farlar yakışırken; sıcaklara kahve tonları, mercan, uçuk yeşil, kırmızı-pembe arası tonlar öneriliyor.
  • Fondöten gibi bazı kozmetikler çantada ağırlık yapar. Bu tip ürünlerin belli bir miktarını küçük plastik şişe ya da kutulara koyup taşıyabilirsiniz.

Kozmetik Eşyaları Nasıl Kullanılmalı, Taşınmalı?

İş yerinde

Kapatıcı: Olmazsa olmaz bir ürün. Yorgunluk izlerinden arınmış olmak tüm gün yapacağınız görüşmelerde kendinizi daha güvende hissetmenizi sağlar.

Renkli Nemlendirici: Sabah erken kalkmak, yorgunluk, stres cilt tonumuzu olumsuz etkiler. Bu tarz bir ürün, hem cildi nemlendirmek, hem de homojen bir ton yakalamak açısından önemli. Yağ emici mendiller; Özellikle yağlı bir cildiniz varsa yanınızdan ayırmamanız gereken bir ürün. Gün içerisinde parlayarak sizi zorda bırakan cildinizi yenilemek için en hızlı yol.

Allık: Kış ve yaz mevsimlerinde cilt tonumuzdaki değişeme göre allık rengimiz de değişir. Kışın ten renginize en yakışan tonu belirleyin. Yanak elmaları denilen güldüğünüzde şişen bölgeye tampon vuruşlar yaparak uygulayın. Özellikle toplantı öncesi canlanmak için ideal.

Ruj: İş yerinde iddialı renkler kullanmak doğru değil. Aynı şekilde ışıltılı dokular da tüm dikkatli dudaklarınıza çeker. Dudak renginizi destekleyen tonlar kullanmaya dikkat edin. İsteğe göre saten veya mat dokular tercih edilebilir.

Siyah Eyeliner, beyaz veya gümüş far: İşyerinden çıkışta hızlı bir gece makyajı yaratmak için elinizin altında olmalı. Anti oksidan sprey; kaçınılmaz oldu. Tüm gün bilgisayar ve kapalı ortamlarda maruz kaldığımız serbest radikallerle savaşmak için yardımcımız . Makyaj üzerine uygulanması da ayrıca güzel.

Günlük Çantanızda

Kişisel Makyaj Paleti: Bir çok kozmetik markası, kendi paletinizi yaratmayı size bırakıyor. İçerisinde kapatıcı, allık ve farklı renkte rujların bulunduğu kişiye özel bir palet, yerden tasarruf etmenizi sağlar.

Mini Maskara: Her an her yerde yanınızda. Suya dayanıklı olanları kullanmak daha güvenli.

Allık Fırçası: Kabuki model, yani kısa ve küt fırça, kapalı ambalajıyla çanta kullanımı için ideal.

Eşantiyon boy nemlendirici: Gün içerisinde ihtiyaç duyduğunuz her an, özellikle makyaj öncesi cildi nemlendirmelisiniz.

Temizleyici Çubuk: Gün içerisinde akan, bulaşan makyajınızı temizlemek için pratik bir ürün. Ucunda losyon bulunan temizleme çubukları her an her yerde yardımcımız.

Yüz Spreyi: Özellikle yanınızda C vitamini içeren bir adet bulundurun. Çok sigara içilen kapalı bir ortamda ya da gün ışığına maruz kaldığınız zamanlarda cildi ferahlatmak ve korumak için önemli.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Koyun Plasentası, Kuş Pisliği ve Yılan Zehri

Koyun Plasentası, Kuş Pisliği ve Yılan Zehri

18 Eylül 2017
918 görüntüleme
Ses Telleri Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ses Telleri Tedavisi Nasıl Yapılır?

16 Eylül 2017
1.221 görüntüleme
En iyi Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

En iyi Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

15 Eylül 2017
919 görüntüleme
Varis Hastalığı Nasıl Geçer?

Varis Hastalığı Nasıl Geçer?

12 Eylül 2017
883 görüntüleme
Şekerin Vücuda Zararları – Aman Dikkat

Şekerin Vücuda Zararları – Aman Dikkat

11 Eylül 2017
875 görüntüleme
Dut Neye İyi Gelir?

Dut Neye İyi Gelir?

1 Eylül 2017
548 görüntüleme
Argan Yağı Faydaları Nelerdir?

Argan Yağı Faydaları Nelerdir?

28 Ağustos 2017
432 görüntüleme
Bahar’da Cilt Koruma Önerileri

Bahar’da Cilt Koruma Önerileri

11 Haziran 2017
390 görüntüleme
Üç Günlük Diyet Önerisi

Üç Günlük Diyet Önerisi

20 Şubat 2017
616 görüntüleme
Saç Bakım Maskesi Nasıl Yapılır?

Saç Bakım Maskesi Nasıl Yapılır?

19 Şubat 2017
486 görüntüleme
Kaş Şekillendirme Yolları

Kaş Şekillendirme Yolları

5 Şubat 2017
768 görüntüleme
El Bakımı ve BBL Teknolojisi

El Bakımı ve BBL Teknolojisi

5 Şubat 2017
509 görüntüleme
El Bakımına Özen Gösterin

El Bakımına Özen Gösterin

23 Ocak 2017
505 görüntüleme
Doğal Kirpik Uzatma Yolları

Doğal Kirpik Uzatma Yolları

19 Ocak 2017
635 görüntüleme
Smoothie Tarifleri, Smoothie Nasıl Yapılır?

Smoothie Tarifleri, Smoothie Nasıl Yapılır?

9 Ocak 2017
581 görüntüleme
Kuru Erik, Kuru Eriğin Faydaları Nelerdir?

Kuru Erik, Kuru Eriğin Faydaları Nelerdir?

8 Ocak 2017
1.105 görüntüleme
İbrahim Saraçoğlu Soğan Kürü Faydaları

İbrahim Saraçoğlu Soğan Kürü Faydaları

8 Ocak 2017
818 görüntüleme
Portakal ve Portakal Kabuğunun Faydaları

Portakal ve Portakal Kabuğunun Faydaları

5 Ocak 2017
573 görüntüleme
Bunlar da var!
Simav Hangi Şehrin İlçesidir?

Simav Hangi Şehrin İlçesidir?

24 Nisan 2016
589 görüntüleme
Kedi Üzerinde Yapılmış İlginç Çizimler

Kedi Üzerinde Yapılmış İlginç Çizimler

5 Aralık 2015
2.095 görüntüleme
Sahiplerine Benzeyen Köpekler

Sahiplerine Benzeyen Köpekler

10 Aralık 2015
1.536 görüntüleme
Dosya Gezgini arama geçmişi nasıl silinir?

Dosya Gezgini arama geçmişi nasıl silinir?

1 Şubat 2016
1.627 görüntüleme
46 Nerenin plaka kodu

46 Nerenin plaka kodu

20 Eylül 2015
1.874 görüntüleme
27 Nerenin plaka kodu

27 Nerenin plaka kodu

13 Eylül 2015
1.678 görüntüleme
Tansiyonu Ne Düşürür?

Tansiyonu Ne Düşürür?

29 Şubat 2016
786 görüntüleme
Vodafone Smart 4 Power incelemesi

Vodafone Smart 4 Power incelemesi

8 Ekim 2014
1.518 görüntüleme
Telefon dinleme uygulaması: Parent Control nedir?

Telefon dinleme uygulaması: Parent Control nedir?

21 Ocak 2016
943 görüntüleme
24 Nerenin Plaka kodu

24 Nerenin Plaka kodu

12 Eylül 2015
1.592 görüntüleme